Revolucionář v pečení August Oetker by měl 150. narozeniny
Dnes je to přesně 150 let, co se narodil objevitel kypřícího prášku do pečiva August Oetker. Tento německý lékárník a později významný podnikatel založil dodnes fungující firmu, která znamenala pro pečení doslova malou revoluci.
August Oetker koupil už v roce 1891 v Bielefeldu lékárnu. Zařídil si v ní laboratoř, ve které už o dva roky později spatřil světlo světa prášek do pečiva bez chuti a zápachu.
Vynález, který používáme dodnes, ocenil prezident Asociace kuchařů a cukrářů Miroslav Kubec: „Do dneška se všude používá. Samozřejmě, vylepšuje se, ale základ dodnes funguje.“
Do doby, než August Oetker vynalezl a rozšířil po celém světě kypřící prášek do pečiva, používali lidé kvasinky. A co se vlastně s těstem děje, když do něj přidáme kypřící prášek? Na to zná odpověď profesor Zdeněk Bubník z Vysoké školy chemicko-technologické:
„Kypřící prášky představují chemickou cestu, vždy je tam nějaký uhličitan. Většinou hydrogen uhličitan sodný, který uvolňuje bublinky CO2.“
Odborníci se shodují, že s kypřícím práškem do pečiva se samotné pečení o poznání zjednodušilo. Kuchtíky potěší i fakt, že výsledek je prakticky vždy zaručen.
„Určitě zjednodušení přišlo. Při dodržení gramáží byl navíc výrobek vždy stejný, což se pčři používání kvasnic nemuselo vždy podařit,“ připomíná Kubec.
Kdo by si myslel, že kypřící prášek do pečiva nahradil kvasinky úplně, plete se. Ty mají stále své místo při výrobě běžného pečiva, jakým jsou třeba rohlíky. Kvasinky totiž v procesu kvašení přidávají těstu i další chuťové látky, bez kterých by výsledný produkt nebyl tak dobrý.