Jak upír vidí krev?
Hladový netopýr upír obecný potřebuje rychle najít cévu plnou horké krve. Podle nové studie ji najde díky rafinovaně vyladěným molekulám v obličeji.
Jihoamerický netopýr upír obecný (Desmodus rotundus) je potravní specialista, který se živí pouze a výhradně krví teplokrevných živočichů. Aby přežil, musí nejméně každou druhou noc vypít takové množství krve, které odpovídá 70 až 80 % jeho tělesné hmotnosti. Upír loví v noci a ke své spící kořisti se rychle a tiše přiblíží po zemi. Když se dostane k cévě, ponoří do ní zoubky, které nemají sklovinu a zůstávají proto stále ostré jako břitva. Je známo, že upíři vyhledávají krevní cévy podle vyzařovaného tepla. Vnímání infračerveného záření jim umožňuje zvláštní „jamkový orgán“, který se nachází v okolí nosu.
Molekulární podstatu termorecepce upírů jako první prozkoumali vědci z Kalifornské univerzity v San Franciscu. Jejich experimenty prokázaly, že klíčovou molekulou je receptor TRPV1, který se vyskytuje u všech obratlovců a umožňuje vnímat palčivě bolestivé teplo. Normálně se proto aktivuje až při teplotě přesahující 43 stupňů Celsia. Upíři však mají výjimku: jejich jamkový orgán obsahuje zkrácenou verzi receptoru TRPV1, která vzniká takzvaným alternativním sestřihem RNA. Krátká verze je daleko citlivější – k její aktivaci dojde už při 30 stupních Celsia. Tato adaptace umožňuje upírům „vidět“ cévy probíhající pod kůží a rychle najít zdroj potravy.
Zdroj: Nature