Spojené státy se odmítají vzdát kontroly nad internetem
Spojené státy se brání návrhu Ruska, které by chtělo klíčový dohled převést pod mezinárodní instituce, konkrétně pod správu OSN. Řadě zemí se ovšem nelíbí například to, jakým způsobem funguje systém adres. Stěžují si, že to není dostatečně konzultováno s jejich vládami. Mezinárodní správa by podle nich byla spravedlivější.
Ačkoli je internet pokládán za nástroj, kterou nikdo nevlastní ani nekontroluje, není to tak úplně pravda. Co se technických záležitostí týče, několik nevýdělečných organizací se sídlem ve Spojených státech rozhoduje třeba o tom, jaké top level domény budou existovat.
Tyto organizace, mezi něž patří například Icann, nejsou vládními orgány. Spadají ovšem pod ministerstvo obchodu. Spojené státy tedy nemají kontrolu nad tím, co se na síti děje, ale mohou ovlivnit, jak se to děje.
Zdá se, že Rusko chce v prosinci na konferenci Mezinárodní telekomunikační unie představit návrh, aby dohled nad internetem získala tato organizace. Podporuje ho v tom například Indie nebo Čína.
Američané se však ptají, proč měnit něco, co funguje. Navíc poukazují na to, že některé státy se takto mohou snažit získat kontrolu nad internetem, a to i za účelem jeho cenzury.
Přesný text dokumentu není známý. Ruský prezident Vladimir Putin však naznačil, že cílem by mohlo být lepší monitorování a dohled nad internetem.
Internet se rozvíjel především ve Spojených státech a postupně se na něj napojovaly další země. Takže se přihlašovaly k něčemu, co splňovalo americké parametry. Tento stav byl institucionalizován koncem 80. let. A od té doby se nemění.
Poslední smlouva je z roku 1988 a v mnohém už může zaostávat za potřebami dnešní doby. Jenže změny v Mezinárodní telekomunikační unii jsou velmi složité.
Její předseda řekl, že se prakticky o ničem nehlasuje, protože pak by to znamenalo, že jsou vítězové a poražení.
Přitom se rozhoduje o důležitých věcech, se kterými musí všichni zúčastnění souhlasit. Takže se hledají kompromisy. Tudíž Američanům stačí využít jakéhosi práva veta a nikdo jim nemůže dosavadní pravomoci vzít.
Předseda unie věří, že se podaří najít kompromis tak, aby byli nakonec spokojení všichni. To se ale uvidí nejdříve v prosinci.