Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Bývalí zaměstnanci NASA plánují komerční lety na Měsíc

Cesta na Měsíc pro dvoučlennou posádku za 'pouhých' 29 miliard korun. To nabízí nová coloradská firma Golden Spike řízená bývalými manažery NASA. Odborníci však namítají, že neexistuje technika, která by takové lety umožnila.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rezervace tmy má zaručit optimální podmínky pro pozorování vesmírných úkazů.

Rezervace tmy má zaručit optimální podmínky pro pozorování vesmírných úkazů. | Foto: Fotobanka stock.xchng, Shlomi Kastoryano

"Chceme nabídnout spolehlivé a cenově dostupné komerční lety na Měsíc. Chceme tak umožnit komukoli, aby na Měsíci rozvinul vědecké nebo obchodní aktivity, " popsal předseda představenstva nové společnosti Golden Spike Gerry Griffin.

Ten také dříve zastával funkci ředitele Johnsonova vesmírného střediska NASA v Houstonu v Texasu. V raketě na Měsíc mají dvě místa, každé za 750 milionů dolarů.

Cena je údajně daleko nižší, než na kolik by dnes přišel let zajišťovaný vládou. V závislosti na poptávce začne společnost Golden Spike vysílat první klienty na Měsíc do roku 2020.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom, zda jsou plány komerčních letů na Měsíc reálné, hovoří publicista Pavel Toufar

Potenciálními zákazníky jsou civilní kosmické agentury, podniky, výzkumné ústavy i mimořádně zámožní jednotlivci.

Odborníci však namítají, že plány s komerčními lety na Měsíc mohou být reálné, pouze pokud bude k dispozici potřebná technika.

„Ta technika dnes neexistuje. Oni dokonce řekli, že tam turisté poletí v plně automatizovaném režimu, a to zatím nikdo neudělal, protože cesta by byla velmi složitá,“ říká publicista Pavel Toufar, který se podílel na několika výzkumech ohledně kosmických cest a asistoval při experimentu Mars 500.

Připomíná také, že sami Američané let na Měsíc odkládají ve prospěch letu na asteroid a přípravy cesty na Mars. Vzdáleně hovoří o výpravách na Měsíc Číňané, Rusové o Měsíci hovoří spíše jako o vizi budoucí kolonizace.

„Upřímně řečeno, zatím to vypadá jako science fiction. Příliš nadějí se tomu vážně zatím dávat nedá. Ale nakonec z technického hlediska, proč ne? Člověk už na měsíci byl. Mimochodem dnes je to přesně 40 let, co odstartovala poslední mise Apola 17 na Měsíc. Není tedy technický problém, proč by to nešlo. Problémem je, kde na to vzít peníze,“ uvádí Jan Kolář, ředitel České kosmické kanceláře.

Přehrát

00:00 / 00:00

O plánech společnosti Golden Spike mluvil na Radiožurnálu Jan Kolář, ředitel České kosmické kanceláře

„Ona společnost zatím nemá nic jiného než tento plán a to je opravdu dost málo na to, abychom mohli říct, že je to něco, s čím se dá najisto počítat. Mimochodem není to jediná firma. Takových firem, které plánují cesty na Měsíc či okolo Měsíce již vzniklo více,“ upozorňuje Kolář.

Společnost Golden Spike i podle Toufara nepřichází s ničím novým. S podobnými lety s turisty k Měsíci přišla již dříve společnost Space Advanture, která spolupracuje s Rusy. Ta vynáší movité kosmické turisty na stanici ISS.

Přišla s tím i britsko-irská společnost Excalibur LMS, která se však chlubí zastaralou zkušební verzí stanice Almas, tedy podoby stanice Mir či Saljut.

V nejbližší době se naopak naplní plán letů profesionálních kosmonautů a vědců na mezinárodní orbitální stanici IRS za pomocí soukromé kosmické lodi Dragon. Pokud bude loď spolehlivá, budou létat rovněž na oběžnou dráhu.

Poslední lidská výprava na Měsíc, Apollo 17, odstartovala před 40. lety. „Mohli bychom se tam vrátit, ale aby to bylo účelné. Pokud si to někdo zaplatí jako turistiku, je to jeho věc, ale dnes se spíše zaměřuje kosmonautika na oblast kolem Země či let k asteroidu.

Tomáš Pavlíček, Veronika Sedláčková, pir, Prokop Havel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme