Dvě planety na jedné oběžné dráze
Mezi planetárními systémy, které už stačil objevit teleskop Kepler, našli astronomové jeden zcela výjimečný. Dvě exoplanety se v něm zřejmě dělí o jednu oběžnou dráhu.
Planetární systém se jmenuje KOI-730 a obsahuje celkem čtyři planety, které krouží kolem hvězdy podobné Slunci. Dvojice planet se od ní nachází ve stejné orbitální vzdálenosti a na oběh hvězdy potřebuje stejnou dobu – 9,8 dne. Jedna z planet je přitom trvale napřed asi o 60 stupňů. Sdílet jednu oběžnou dráhu planetám umožňuje gravitace. Pokud těleso (kupříkladu planeta) obíhá kolem mnohem většího tělesa (jako je hvězda), vzniknou na jeho oběžné dráze dva librační body, v nichž se vyrovnávají gravitační a odstředivé síly. Díky tomu se třetí těleso na dráze dokáže stabilizovat.
Pokud se objev oběžné dráhy, kterou sdílejí dvě exoplanety, potvrdí, bude to vypovídat i něco o historii naší vlastní planety. Měsíc zřejmě vznikl asi 50 milionů let po vzniku sluneční soustavy při srážce Země s tělesem o velikosti Marsu, kterému se říká Theia. Simulace impaktu naznačují, že Theia měla nízkou rychlost. Podle některých astronomů potom mohlo k impaktu dojít pouze za předpokladu, že Theia sdílela se Zemí stejnou oběžnou dráhu a nacházela se v jednom z libračních bodů.
Zdroj: Astrophysical Journal, NewScientist