Thijs a Natalia už obíhají. Navigační systém Galileo startuje

Malý krok vzhůru, ale velký dopředu. Tak by se dalo charakterizovat vypuštění prvních dvou satelitů evropského navigačního systému Galileo na jejich oběžné dráhy. Z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně je vynesla ruská raketa Sojuz. Družice nazvané jmény belgického chlapce Thijs a bulharské dívky Natalia tak vytvořily základ pro síť 30 satelitů, které vytvoří systém Galileo v roce 2020.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oddělení družice Galileo od nosné rakety

Oddělení družice Galileo od nosné rakety | Foto: ESA - P. Carril

Vzrušení všech v řídícím středisku letů v Kourou bylo o to větší, že se startovalo až napodruhé. Jednou se musel start Sojuzu odložit kvůli závadě na odpojovačích přívodu paliva. Chyba byla podle oficiálního vyjádření společnosti Arianspace, která rakety z kosmodromu vypouští, na pozemní odpalovací rampě.

V zákulisí se ale stejně spílalo Rusům kvůli odlišnosti jejich technologií. Spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou si ale ruský vicepremiér Sergej Ivanov pochvaloval. „Všechno spolu hrálo, jak říkáme v Rusku, jako švýcarské hodinky.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž Pavla Nováka ve Víkendovém Ranním Radiožurnálu o vypuštění družic Galileo do vesmíru

Po necelých 4 hodinách letu se družice oddělily od posledního pohonného stupně a zaparkovaly na určených pozicích. „Jeden Sojuz, dva satelity Galilea, to jsou tři úspěchy pro Evropu v jednom dni. To je sen, který se stal skutečností,“ nechal se slyšet ředitel Evropské kosmické agentury Jean-Jacques Dordain.

Připustil ale, že bude ještě několik dnů trvat, než se družice sesynchroniuzují s pozemními stanovišti a usadí se. Už ale mezi sebou i se Zemí komunikují.

Slovy nadšení nešetřil ani eurokomisař pro průmysl Antonio Tajani, který má projekt Galileo po svých předchůdcích a propagátorech vybudování evropské odpovědi na americký armádní systém GPS na starosti.

Raketa Sojuz nesoucí dva satelity Galileo stojí na startovací rampě | Foto: Reuters

„Evropa vypuštěním prvních dvou satelitů Galilea ukázala, že je schopná uskutečnit i hospodářsky velmi náročné projekty.“

Další 2 družice vynese příští rok na orbitu opět ruský Sojuz. Pak bude po čtyřech vynášet satelity i evropská raketa Ariane. Všech 30 jich bude v kosmu v roce 2020, ale už o 6 let dříve jich bude 18 stačit k tomu, aby Galileo začalo částečně fungovat.

Pro Česko budou příští družice zvláště důležité. Jméno jim totiž může dát kluk nebo děvče od nás. Když vyhraje výtvarnou soutěž. Její uzávěrka je 15.listopadu a najdete ji na adrese www.galileocontest.eu.

Pavel Novák, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme