Thijs a Natalia už obíhají. Navigační systém Galileo startuje
Malý krok vzhůru, ale velký dopředu. Tak by se dalo charakterizovat vypuštění prvních dvou satelitů evropského navigačního systému Galileo na jejich oběžné dráhy. Z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně je vynesla ruská raketa Sojuz. Družice nazvané jmény belgického chlapce Thijs a bulharské dívky Natalia tak vytvořily základ pro síť 30 satelitů, které vytvoří systém Galileo v roce 2020.
Vzrušení všech v řídícím středisku letů v Kourou bylo o to větší, že se startovalo až napodruhé. Jednou se musel start Sojuzu odložit kvůli závadě na odpojovačích přívodu paliva. Chyba byla podle oficiálního vyjádření společnosti Arianspace, která rakety z kosmodromu vypouští, na pozemní odpalovací rampě.
V zákulisí se ale stejně spílalo Rusům kvůli odlišnosti jejich technologií. Spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou si ale ruský vicepremiér Sergej Ivanov pochvaloval. „Všechno spolu hrálo, jak říkáme v Rusku, jako švýcarské hodinky.“
Poslechněte si celou reportáž Pavla Nováka ve Víkendovém Ranním Radiožurnálu o vypuštění družic Galileo do vesmíru
Po necelých 4 hodinách letu se družice oddělily od posledního pohonného stupně a zaparkovaly na určených pozicích. „Jeden Sojuz, dva satelity Galilea, to jsou tři úspěchy pro Evropu v jednom dni. To je sen, který se stal skutečností,“ nechal se slyšet ředitel Evropské kosmické agentury Jean-Jacques Dordain.
Připustil ale, že bude ještě několik dnů trvat, než se družice sesynchroniuzují s pozemními stanovišti a usadí se. Už ale mezi sebou i se Zemí komunikují.
Slovy nadšení nešetřil ani eurokomisař pro průmysl Antonio Tajani, který má projekt Galileo po svých předchůdcích a propagátorech vybudování evropské odpovědi na americký armádní systém GPS na starosti.
„Evropa vypuštěním prvních dvou satelitů Galilea ukázala, že je schopná uskutečnit i hospodářsky velmi náročné projekty.“
Další 2 družice vynese příští rok na orbitu opět ruský Sojuz. Pak bude po čtyřech vynášet satelity i evropská raketa Ariane. Všech 30 jich bude v kosmu v roce 2020, ale už o 6 let dříve jich bude 18 stačit k tomu, aby Galileo začalo částečně fungovat.
Pro Česko budou příští družice zvláště důležité. Jméno jim totiž může dát kluk nebo děvče od nás. Když vyhraje výtvarnou soutěž. Její uzávěrka je 15.listopadu a najdete ji na adrese www.galileocontest.eu.