ČSSD v krizi: do obecních voleb nasadí o 60 % méně jmen než minule. Je na tom hůř než KSČM

V obecních volbách 23. a 24. září se o hlasy přihlásí 195 tisíc kandidátů. Strany musí mobilizovat kompletní členskou základnu a bezděčně tak poskytují jinak neveřejnou informaci o skutečném počtu členů. O kondici politických stran se proto často dozvíme víc než ve volbách do sněmovny.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ČSSD nasadí do obecních voleb o 60 % méně jmen než minule

ČSSD nasadí do obecních voleb o 60 % méně jmen než minule | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Téma se obvykle vynořuje ve spojení s KSČM, jejíž členové bývají výrazně starší než kandidáti většiny ostatních stran. Letos strana postaví do voleb oproti roku 2006 o dvě třetiny kandidátů méně.

Kandidáti podle strany (v tisících)

V grafech ukazujeme politické strany, které letos navrhly aspoň tisíc kandidátů. Seřazeny jsou podle počtu navrhovaných jmen v letošních volbách. Zdrojem jsou otevřená volební data ČSÚ, která u obecních voleb nesahají před rok 2006.

„Komunisty skutečně trápí věková struktura,“ potvrzoval tento trend redaktorům iROZHLAS.cz před posledními obecními volbami politolog Stanislav Balík z brněnské Masarykovy univerzity (sám kandiduje jako nestraník za ODS do zastupitelstva obce Bludov). „Podstatný je také věk člověka, který sestavuje kandidátku a táhne ji organizačně. To jsou u KSČM typicky sedmdesátníci. Jakmile onemocní nebo zemřou, strana už kandidátku obvykle nesestaví.“

„Čekám, že se úbytek komunistických kandidátů ještě zrychlí,“ předpověděl. „Už v příštích volbách nejspíš přijde výrazný skok, kdy počty kandidátů spadnou na úroveň ODS nebo ČSSD.“

První část Balíkovy předpovědi se vyplnila: jen za poslední čtyři roky komunisté přišli o polovinu kandidátů. S druhou je to komplikovanější: ČSSD se totiž propadla ještě hlouběji. Oproti minulým volbám jí bude chybět 62 procent lidí.

Do grafu vybíráme politické strany, které letos navrhly aspoň tisíc kandidátů, s výjimkou Přísahy. Ta kandiduje v obecních volbách poprvé a nelze tedy sledovat změnu. Kliknutím do legendy lze zobrazit další strany.

Ztrácejí všichni

Komunisté a sociální demokraté v posledních čtyřech letech přišli o nejvíc kandidátů. Totéž  se ale v menší míře odehrálo u všech sledovaných stran s výjimkou Pirátů; u nich se pouze zastavil předchozí růst.

Dlouhodobě na tom KSČM – možná překvapivě – není s úbytkem členů nejhůř. Větší podíl kandidátů od roku 2006 opustil Zelené (81 procent), TOP 09 (78 procent, změna proti 2010, v roce 2006 neexistovala) i ČSSD (73 procent). Komunisté přišli o 67 procent. 

„V datech je vidět, že vládní angažmá a vnímání strany jako žebříku k moci se projevuje na počtu kandidátů,“ tvrdí Balík.

Přesto přicházejí o lokální kandidáty i strany současné koalice, podobně jako o ně v minulých letech přicházelo ANO: ani úspěch v politice obvykle nevede k nárůstu členské základny. Politicky dobré roky úbytek členů jen zpomalí.

Zároveň se každé volební období rozšíří řady nezávislých kandidátů. V roce 1994 jich bylo 56 tisíc, letos téměř 119 tisíc.

„Přesun k nezávislým kandidátům kopíruje trend v jiných evropských zemích, šířeji chápanou neochotu k dlouhodobým projektům,“ vysvětluje politolog. „Spojit svoje jméno s konkrétní stranou může být problematické. Pokud pak stranu opustím a vstoupím do jiné, budu vnímaný jako přeběhlík. Když udělám to stejné mezi dvěma formacemi nezávislých kandidátů, nebude se to brát tak ostře.“

Jan Boček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme