Sečteno je přes 99 procent okrsků. Koalice Spolu přeskočila hnutí ANO, má přes 27 procent

Jde se do finále. Krátce po 19. hodině je sečteno přes 99 procent okrsků. Nové složení Poslanecké sněmovny tak dostává konečné obrysy. Lídrem volebního klání se stala nečekaně koalice Spolu. Původně favorizované hnutí ANO v čele s premiérem Andrejem Babišem předstihla o půl procenta hlasů. Na třetím místě je aktuálně spojenectví Pirátů a hnutí STAN. Do dolní komory by se teď dostalo ještě hnutí SPD.

sledujeme online Praha (Aktualizováno: 17:28 9. 10. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební štáb hnutí ANO

Lídrem volebního klání je zatím hnutí ANO v čele s premiérem Andrejem Babišem | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Po sečtení 99 procent okrsků by ve sněmovních volbách zvítězila koalice Spolu, která má aktuálně 27,75 procenta. Hnutí ANO se s 27,16 procenta hlasů posunulo na druou příčku.

Třetí by byla koalice Pirátů a STAN se 15,57 procenta. „Furt věřím, že demokratická opozice výrazně uspěje a že budeme moci sestavovat budoucí vládu,“ uvedl k tomu pirátský předseda Ivan Bartoš.

VIDEO: Komentáře i vstupy ze štábů stran a hnutí. Podívejte se co nabídlo volební studio Radiožurnálu

Číst článek

Do sněmovny by se tak podle průběžných výsledků dostala pouze čtyři uskupení, a to včetně hnutí SPD, které má zatím 9,57 procenta. „SPD obhájilo počet mandátů, které jsme měli. Takže jsme udrželi pozice,“ okomentoval dosavadní výsledky šéf hnutí Tomio Okamura.

Vládní ČSSD má průběžně 4,66 procenta, klesla tak pod hranici potřebnou pro vstup do sněmovny. 

Partaj je však podle jejího místopředsedy Romana Onderky připravena na jakýkoli výsledek. „Víme, že v těchto volbách zaplatíme velkou daň za vládu s ANO. Přesto věřím, že sociální demokracie znovu zasedne v Poslanecké sněmovně,” okomentoval sčítání Onderka ve speciálním volebním studiu Radiožurnálu a Českého rozhlasu Plus.

Vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček věří, že sociální demokracii nakonec pomohou do sněmovny hlasy z Prahy díky kampani ministryně práce Jany Maláčové. „Bude to těsné, uvidíme, jak dopadne Praha. Ta není sečtena vůbec,“ prohlásil ve volebním štábu v pražském Lidovém domě.

Pod pětiprocentní hranicí potřebnou pro vstup do sněmovny zatím zůstává také hnutí Přísaha s 4,68 procenta a KSČM s 3,61 procenta. Lídryně pražské kandidátky komunistů Marta Semelová při příchodu do volebního štábu řekla, že je třeba rozebrat, nakolik straně uškodila tolerance dosavadní vlády hnutí ANO s ČSSD.

„Je pravda, že podle některých názorů nám ten podíl ublížil, ale na druhou stranu by bez nás asi těžko došlo k valorizaci důchodů, navýšení mezd a nakonec i k náhradnímu výživnému pro matky a samoživitelky,“ podotkla Semelová.

Minulé sněmovní volby vyhrálo hnutí ANO s velkým náskokem na dalších osm stran. Dostalo 29,64 procenta hlasů. Druhá ODS měla 11,32 procenta, třetí Piráti 10,79 procenta a čtvrtá SPD s 10,64 procenta hlasů.

KSČM měla 7,76 procenta, ČSSD 7,27 procenta. KDU-ČSL obdržela 5,8 procenta hlasů, TOP 09 měla 5,31 procenta hlasů a STAN 5,18 procenta.

Článek pokračuje pod online reportáží:

Favoriti voleb

Podle průzkumů by v dolní komoře mělo mít zastoupení nejméně sedm stran, další tři se pohybovaly kolem vstupní pětiprocentní hranice.

Favoritem ve volbách bylo vládní hnutí ANO premiéra Andreje Babiše, které by podle průzkumů mohlo získat nejméně čtvrtinu hlasů. Druhé místo patřilo koalici Spolu, kterou vytvořily ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, a třetí příčka koalici Pirátů a Starostů. Místo ve sněmovně mělo podle průzkumů jisté hnutí SPD Tomia Okamury.

Kolem pětiprocentní hranice se pohybovaly KSČM, ČSSD a hnutí Přísaha bývalého policisty Róberta Šlachty. Z ostatních uskupení si v průzkumech vedla nejlépe Trikolóra se Svobodnými a Soukromníky.

Predikční model

Server iROZHLAS.cz nabízí kromě přehledu průběžného sčítání výsledků také predikce celkových výsledků. Predikční model vznikl ve spolupráci s Matematicko-fyzikální fakultou Univerzity Karlovy. Podle predikce by zvítězilo hnutí ANO, KSČM i ČSSD by skončily mimo sněmovnu.

Konečné výsledky by mohly být podle odhadů ve večerních hodinách. V roce 2017 byly známy kolem 21. hodiny. Už odpoledne by však mohly být zřejmé první obrysy nového složení dolní komory.

„Mezi čtvrtou a pátou hodinou, pokud se podíváme na zkušenosti z minulých let do Poslanecké sněmovny, tak chodí obvykle nejvíce výsledků, zpracovává se nejvíce okrsků. Tam už začínají být ty obrysy docela jasné,“ řekl v České televizi předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček.

Podle komentátora serveru Aktuálně.cz Davida Klimeše by o dalším dění mohlo rozhodnout hlavně to, jestli se do Poslanecké sněmovny dostane dosud vládnoucí ČSSD, dále KSČM a hnutí Přísaha. „Jsem taky zvědavý, jak budou fungovat koalice. Buď to voliče odradí, anebo naopak je to ta cesta k tomu pochytat co nejvíc voličů,“ popsal ve speciálním volebním studiu Radiožurnálu a Českého rozhlasu Plus.

Boj o demokracii

Letošní volby byly označovány za souboj o charakter demokracie a další směřování Česka a také jako referendum o setrvání Babiše v politice. Premiér a předseda ANO má sice od prezidenta Miloše Zemana přislíbeno, že bude v případě vítězství znovu pověřen sestavením vlády. Není ale jisté, zda bude mít ve sněmovně vládního partnera s dostatečným počtem hlasů.

Většinu v dolní komoře mohly získat obě volební koalice, které by kabinet sestavovaly na třetí pokus v případě, že Babiš dvakrát neuspěje. Třetí nominace na sestavení vlády už podle ústavy není v rukou prezidenta, ale předkládá mu ji předseda sněmovny.

ANO obhajuje 78 poslaneckých mandátů, jeho vládní partner z ČSSD 15 míst, stejně jako KSČM, která kabinet podporovala. ODS obhajuje 25 křesel, Piráti 22 míst, KDU-ČSL deset a TOP 09 sedm a STAN šest mandátů, dohromady 70 míst. SPD obhajuje zbylých 22 křesel.

Volební účast

Hlasy z prvního okrsku byly při letošních sněmovních volbách zveřejněny ve 14.22, stejně jako při minulých sněmovních volbách v roce 2017. Nejrychleji měli sečteno v Žimuticích na Českobudějovicku. Hlasovalo tam 20 lidí – 7 z nich podpořilo hnutí ANO.

Průběžná voličská účast se zatím pohybuje kolem 65 procent. V nejmenší obci Plzeňského kraje, v Čilé na Rokycansku, byla podle České televize dokonce účast stoprocentní. Do volební urny tam odevzdalo hlas všech 17 voličů.

Některé okrsky třeba v Karlových Varech hlásí již nyní větší zájem než v minulých volbách před čtyřmi lety.

Ve sněmovních volbách před čtyřmi roky odevzdalo hlas téměř 61 procent oprávněných voličů. Bylo to více než v roce 2013, ale zároveň třetí nejnižší účast od vzniku České republiky. Nejmenší byl zájem o sněmovní volby v roce 2002, kdy k urnám přišlo 58 procent voličů.

Naopak zatím nejvyšší volební účast byla hned v prvních sněmovních volbách po vzniku ČR, poslance si v roce 1996 přišlo vybrat více než 76 procent voličů.

ako, dok, kno, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme