Češka získala v Miláně cenu za nejexperimentálnější kolekci. Vytvořila ji z textilního odpadu

Mladá návrhářka Markéta Martíšková pocházející ze Vsetína uspěla v soutěži pro začínající designéry International Lab of Mittelmoda v Miláně. Za svou kolekci z recyklovaného textilního odpadu získala cenu za nejexperimentálnější kolekci. Informovala o tom v pondělí její zástupkyně Kateřina Martykánová.

Milán/Vsetín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mladá návrhářka Markéta Martíšková (vpravo) získala za svou kolekci z recyklovaného textilního odpadu cenu za nejexperimentálnější kolekci.

Mladá návrhářka Markéta Martíšková (vpravo) získala za svou kolekci z recyklovaného textilního odpadu cenu za nejexperimentálnější kolekci. | Zdroj: ČTK

„Markéta Martíšková se svými návrhy zaujala porotu z rekordního množství více než 4000 skic, kreseb, fotografii a nápadů od 700 designérů z celého světa, kteří se do 24. ročníku soutěže přihlásili," uvedla zástupkyně mladé české návrhářky Kateřina Martykánová.

„Stala se tak jednou z 23 návrhářů, kteří měli možnost 20. června představit svoji tvorbu přímo na módní přehlídce, milánském fashion weeku," doplnila Martykánová.

Mladá návrhářka Markéta Martíšková získala za svou kolekci z recyklovaného textilního odpadu cenu za nejexperimentálnější kolekci. | Zdroj: ČTK

Vítězná kolekce nazvaná Absurd reality je inspirovaná textilním odpadem. „Jsme zaplaveni textilem, bereme ho jako spotřební zboží a už nepřemýšlíme co se s tím děje. Přes 90 procent textilního odpadu skončí na skládkách, je spálen a jen malé procento je zpracováno," uvedla Martíšková.

Reaguje tak na to, jak zákazníci a část módního průmyslu přemýšlí. Také proto se na modelech objevuje slovo STOP.

Jednatřicetiletá Martíšková se módě a oděvnímu designu věnuje od 14 let, navštěvovala Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti a Vysokou školu výtvarných umění v Bratislavě.

Soumrak luxusních butiků? Z prominentních adres je vyhání vysoké nájmy i online prodej

Číst článek

V roce 2010 nastoupila ke studiu na Královskou akademii výtvarných umění v Antverpách, absolvovala ji v roce 2014. Nyní pracuje na rozvoji své módní značky STOP se sídlem v Antverpách, spolupracuje také s českými firmami.

Před rokem měla tvůrčí pauzu, dostala se však k vývoji oděvního materiálu společnosti Klatex, která vyrábí netkaný textil pro automobilový a stavební průmysl z recyklovaného textilu.

„Byl to pro mě nový impuls. Nechci tvořit jen proto, že mě to baví, ale chci pomáhat. Hledám do týmu lidi, co mají podobnou vizi," uvedla návrhářka, podle které v Miláně zaujaly její nepletené svetry a kabáty, které vznikají technikou projehlování. Navrhuje také klobouky vyrobené z recyklované králičí srsti a trička s potiskem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme