Kimči je korejský recept na zdraví a sílu. Zjistili jsme, jak ho připravují přímo v Soulu

Pikantí fermentovaný salát z nakládané zeleniny plný probiotik a vitaminů – to je korejské kimči (kimchi). Existuje asi 200 druhů a co rodina, to vlastní recept. Nejčastěji se vyrábí z pekingského zelí, ale přidávat do něj můžete řepu, ředkev, okurky, ryby i krevety. Snad nejvíc se o tomto salátu dozvíte v korejském Soulu, v muzeu Kimchikan. Jeho přípravu si tam pod odborným vedením vyzkoušela reportérka Jana Magdoňová.

Soul Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zelenina je v lahvích s kimči vyskládaná do dekorativních obrazců

Zelenina je v lahvích s kimči vyskládaná do dekorativních obrazců | Foto: Jana Magdoňová | Zdroj: Český rozhlas

Nejdřív od lektorů dostávám zástěru, kterou si musím nasadit, abych se neumazala. Ve třídě je spolu se mnou dalších asi deset studentů – každý máme svoje místo, svůj nůž a svoje prkýnko. Máme si taky obléct plastové rukavice, prý hlavně kvůli hygieně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zápisník Jany Magdoňové

Správné kimči začínáme připravovat tak, že namočíme zelí do vody se solí a necháme ho v ní 6 až 8 hodin. To se v této třídě vynechává, protože zelí už máme namočené předem. Pak na řadu přichází řepa, kterou musíme nakrájet na velmi tenké proužky dlouhé 5 centimetrů a široké 1 až 2 milimetry.

Teď si musím vzít půlku lžíce solených krevet – dám si je na prkýnko a najemno nakrájím. Je potřeba je nasekat na úplně jemnou kaši. Není to moc hezký pohled, protože krevety mají malá černá očička, která rozsekávám taky.

Postupně do mísy přidáváme nakrájenou jarní cibulku, švestkový likér, česnek, zázvor nebo rýžovou pastu, a nakonec i jakousi červenou pikantní omáčku. Pak už celou směs pěchuju mezi listy prosoleného pekingského zelí. Nesmí zůstat žádné místo, které by nebylo pomazané. A v této fázi jsem ráda, že mám zástěru a rukavice, protože kimči je všude.

Sedm klíčových ingrediencí

3:35

Děti spaly bez rodičů a lidé se o vše dělili. Kibucy mají v Izraeli to nejlepší za sebou

Číst článek

Po celou dobu se naproti mně snaží vytvořit své první kimči také Milton, který je tu na dovolené se svou dcerou „Máme kimči rádi a chtěl jsem se ho naučit připravovat i doma, takže tohle je skvělé,“ pochvaluje si možnost vyzkoušet si recept přímo v muzeu.

Také naše lektorka přípravy kimči Ye-eun už z podstaty své práce musí být milovnicí tohoto salátu. „Nejraději mám klasiku pouze ze zelí, ale mám ráda i kimči z jarní cibulky. To se skvěle hodí ke korejskému ramenu, který je můj oblíbený,“ vysvětluje.

A co jsou podle ní klíčové ingredience, které dělají to pravé kouzlo kimči? „Je jich asi sedm – hlavní je chilli prášek, rozdrcený česnek, zázvor, zelí, pak rybí omáčka, pasta z lepivé rýže a sůl,“ vyjmenovává Ye-eun.

Slyšíš? To je kimči

Z lekce výroby kimči se jdu podívat po muzeu. Jsou tu původní hliněné nádoby, ve kterých se kimči uchovávalo v zemi, taky interaktivní tabule nebo videa, která popisují, jak se kimči dělá. Ale nejzajímavější je místnost s cedulkou „Spíž“.

Termální lázně na předměstí Reykjavíku lákají místní i turisty. Voda se pak využívá k vytápění

Číst článek

Když do ní vejdu, slyším zvláštní klapavý zvuk. Moje průvodkyně vysvětluje, že to je fermentace. Normálně ji v nádobě neslyšíme, ale tady máme jedinečnou možnost.

V místnosti jsou pak vyrovnané velké sklenice s nejrůznějšími druhy kimči. Zelenina je v lahvích vyskládaná do dekorativních obrazců. Rozhodně vypadá lépe než moje kimči v plastové krabičce, které si vezu domů. Teď musí fermentovat při pokojové teplotě dva dny a pak prý v lednici vydrží opravdu dlouho.

Kimči si z workshopu odvezete v plastové krabičce. Doma se musí fermentovat při pokojové teplotě dva dny a pak prý v lednici vydrží opravdu dlouho | Foto: Jana Magdoňová | Zdroj: Český rozhlas

Jana Magdoňová, and Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme