Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Brdoch, hasačert, namrskovačka nebo smetiprach. Zapomenuté pojmy oživuje Mlynářský slovník

Víte, kdo byl smetiprach neboli prášek? Byl to mlynářský učeň, který žil s ostatní chasou v šalandě a spal na brdochu. Při práci používal mimo jiné namrskovačku. A bez hasačerta by mlýn nefungoval.

Pardubice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radim Urbánek s Mlynářským slovníkem

Radim Urbánek s Mlynářským slovníkem | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

„Ale pozor, smetiprach už byl učeň, který musel o mlynářství něco vědět, aby ani zrnko nepřišlo nazmar,“ vysvětluje autor Mlynářského slovníku - etnograf Radim Urbánek. Publikaci vytvářel dvacet let a vydalo ji Národní zemědělské muzeum.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mlynáři dříve museli mít výborné matematické a fyzikální znalosti

Chasa začíná u malého a práška

Představme si mlynářskou chasu. Tím nejméně zkušeným byl tzv. malý, pak následoval o něco více zkušený učeň prášek neboli smetiprach. Ten už musel vědět, kam se zameteným prachem. Nic se nevyhodilo, všechno se zpracovalo, včetně krmných směsí. Pokud se smetiprach snažil a byl šikovný, stal se z něho mladší tovaryš - mládek.

Dalším v řadě byl stárek. To byl starší a zkušený tovaryš, často chudý mlynář, který ale neměl na to, aby si mohl koupit mlýn.

2:59

Interaktivní loďka Davida Černého bude v Pardubicích vybírat peníze pro školu. Stojí u automatických mlýnů

Číst článek

Mlynář musel mít výborné matematické a fyzikální znalosti. Musel úspěšně složit mlynářskou mistrovskou zkoušku, která zajistila nejen to, že uměl mlít, ale také mlýn postavit. Neméně důležitým řemeslem byl sekerník, který se postaral o celé technologické vybavení.

Víte, kdo byl krajánek?

„Krajánek, který často vystupuje i v pohádkách, byl mlynářský tovaryš, který neměl nikdy na mlýn peníze. Ve stáří pak putoval od mlýna ke mlýnu a tam ho nechávali přespat za nějakou malou práci, kterou byl ještě schopen zvládnout. Mohlo to být klidně i hlídání dětí,“ vysvětluje etnograf Radim Urbánek.  

Česká republika je jediným národem na světě, který má dokonalou databázi vodních mlýnů. Je jich celkem 11 700. Více si o tom můžete poslechnout v záznamu pořadu výše.

Jitka Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme