Děti do šesti let na trampolínu nepatří, jejich tělo ten nápor nemůže zvládnout, varuje pediatrička
„Dítě do šesti let není k pohybu na trampolíně tělesně vybavené. Navíc, když jich skáče víc najednou, výrazně se mění vlastnosti náčiní,“ upozorňuje pediatrička Dominika Štefflová. Než dítě půjde na venkovní trampolínu, mělo by podle ní umět například kotrmelec, skákat panáka, běhat a chodit do kopce v nerovném terénu.
Trampolína je gymnastické náčiní, zdůrazňuje Štefflová, a ne každé dítě má dost pohybových schopností na skákání. „Když jedete na koni, tak taky potřebujete nějakou průpravu s dohledem. I když se to zdá jako něco přirozeného,“ srovnává pediatrička.
Jak vypozorovat, že vaše miminko něco bolí? Kdy je čas vyrazit na pohotovost? Co můžou rodiče udělat pro to, aby návštěva ambulance byla rychlá a co nejpříjemnější? Poslechněte si Houpačky
„Uvědomuji si, že je to forma zábavy, kterou chce málokterý rodič odepřít svým dětem,“ uznává.
„Ale i tak by se měly dodržovat nějaké zásady, které jsou přijatelné pro rodiče i děti. Samozřejmě, když jdeme na oslavu, tam mají trampolínu a na ní jsou všechny děti, tak je těžké říct tomu svému: Ještě ti nebylo šest, nemáš ještě zralé svaly na to, abys šel skákat.“
Zabezpečte si bazény, i kdyby to bylo ošklivé. Lepší než aby se tam utopilo dítě, radí vodní záchranář
Číst článek
Když už rodiče mladší díte na trampolínu pošlou, měli by na něj dohlížet. „Do šesti let na to dítě opravdu není vybavené. Po krátké chvíli se unaví. Je lepší ho držet za ruce. A vůbec by nemělo být předškolní dítě na trampolíně s dalšími dětmi, protože pak se vlastnosti náčiní dramaticky mění. Trampolína není chůva,“ zdůrazňuje Štefflová.
Svaly menších dětí nejsou na tak velké skoky, jaké trampolína umožňuje, stavěné. „Dítě není zvyklé padat z takové výšky. Při dopadu se mohou stát úrazy končetin,“ říká pediatrička a doporučuje nejprve s dětmi skákat panáka nebo chodit v terénu.
„Také doporučuji průpravu s trenérem juda, parkuru nebo akrobacie,“ říká Štefflová s tím, že dítě by se mělo naučit mimo jiné padat.
Topení je tiché
Topení je hned po úrazech druhá nejčastější příčina dětských úmrtí. „Nejhorší situace jsou zahradní party, na kterých je spousta lidí a všichni hlídají všechny, takže nikdo nehlídá nikoho. A po čtvrt hodině se zjistí, že Janička leží na dně bazénu,“ varuje pediatrička Štefflová.
„Dítě by vůbec nemělo přijít do kontaktu s vodou bez dohledu. I když má rukávky, kruh nebo vestu.“
Zahradní bazény by měli rodiče zakrývat ne měkkou plachtou, ale něčím tvrdým, čím dítě nemůže propadnout. Vstup do bazénu by se měl také zamykat, ve vodě by neměly zůstávat hračky nebo schůdky, které by dítě mohly lákat.
„Topení je tichý proces, nikdo nemává rukama a nekřičí jako v Pobřežní hlídce. Navenek se nic neděje, nic se nemění. Až na to, že někdo může přijít o život,“ uzavírá Štefflová.