‚Komunikaci charakterizuje úpadek.‘ Francouzská akademie vytáhla do boje proti anglicismům
Francouzská akademie vytáhla do boje proti zamořování francouzštiny anglickými výrazy. Ve své nové zprávě tvrdí, že velké množství anglicismů může ztížit komunikaci a zhoršit srozumitelnost jazyka zejména pro méně vzdělané a chudší obyvatele, kteří anglicky neumějí. Informovala o tom agentura AFP.
„Současnou komunikaci charakterizuje úpadek, který ale nemusí být nevyhnutelný,“ uvedli členové akademie, která bývá považovaná za nejvyšší jazykovou autoritou v zemi.
Francouzská firma přestane nabízet akvarijní koule, přivádějí ryby k šílenství
Číst článek
„Mnoho anglicismů se užívá namísto existujících francouzských výrazů, což postupně nutně vede k vymizení ekvivalentů ve francouzštině,“ dodali.
Na 30 stranách jazykovědci shromáždili stovky příkladů, kdy podle nich angličtina opanovala pole a vytlačuje francouzská slova. Nepřekvapivě se to děje zejména v terminologii, která se týká technologií, digitálního světa, módy nebo sportu.
Bojovala proti rasismu i nacistům. Ostatky slavné Josephine Bakerové mohou do pařížského Pantheonu
Číst článek
Například termín „follower“ známý z prostředí sociálních sítí má podle lingvistů nejméně pět možných vyjádření ve francouzštině, přesto se v jazyce prosazuje zejména anglický výraz.
Vědci také upozornili, že anglická slova bývají často komolena, jak co se týče výslovnosti, tak syntaxe, a vznikají tak jakési anglicko-francouzské hybridy.
Francouzská akademie v posledních letech vystupuje sebevědoměji a pouští se kvůli jazykovým otázkám i do sporů s úřady, upozornila AFP. V lednu například pohrozila vládě soudním sporem kvůli nové podobě osobních průkazů, kde jsou u jednotlivých kolonek uváděny také anglické překlady.