Kvůli ztrátě možnosti práce z domova jsou někteří ochotni dát výpověď. Home office ale firmy nechtějí

Práce z domova – home office. V době covidu naprosto běžná a někdy i nutná věc. Od nejtvrdších lockdownů ale přece jen pár let už uplynulo a pracovní trendy se mění. Pokud to povaha práce umožňuje, čeští zaměstnanci chtějí pracovat z domova většinou tak dva až tři dny v týdnu. Velké zahraniční firmy ale začínají lidem nařizovat, aby se do kanceláří vrátili na všechny pracovní dny.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spojí AI síly s vyhledávači? (ilustrační foto)

Ne každá profese práci z domova umožňuje. Řeč je o lidech pracujících třeba v pohostinství, zdravotnictví, sociálních službách nebo v továrnách (ilustrační foto) | Zdroj: Unsplash | Licence Unsplash,©

„Home officy nemůžeme mít už dva roky, protože nám je firma bez odůvodnění zrušila. Měli jsme je od covidu,“ popisuje šestatřicetiletý softwarový vývojář.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vývojář si kvůli obavám z problémů v práci přál zůstat v anonymitě – má proto v audiozáznamu i změněný hlas

Pracuje pro zahraniční firmu s pobočkou v Praze. Čeká rodinu a chystá se přestěhovat mimo Prahu. Uvažuje proto i o výpovědi.

„Pokud firma u politiky žádného home officu zůstane, tak to může vést až k tomu, že změním práci, zaměstnavatele a půjdu pracovat jinam, kde je ta politika příznivější,“ říká vývojář.

Případ tak potvrzuje zahraniční trend, kdy firmy vrací své zaměstnance do kanceláří na všechny pracovní dny v týdnu. Od ledna to i kvůli vyšší efektivitě a spolupráci udělala třeba i americká technologická firma Amazon, jak už dřív napsala agentura Reuters.

24:22

Internet nabízí mladým flexibilitu, říká novinářka. Online práce nikdy nekončí, oponuje cestovatel

Číst článek

V českých firmách se to ale zatím takto razantně neděje, popisuje Tomáš Ervín Dombrovský, analytik pracovního trhu společnosti Alma Career.

„I podle posledních dat vidíme, že zhruba 29 procent zaměstnanců může alespoň občas pracovat z domova – nejběžnější je jeden až dva dny v týdnu, což je takový nový normál,“ zmiňuje Dombrovský reprezentativní průzkum Jobsindex pro společnost Alma Career z loňského září.

V něm agentuře G82 odpovídalo více než 1000 zaměstnanců. České firmy se zatím snaží spíš vybalancovat pro své lidi práci v kanceláři a na dálku, než aby jim nařizovaly úplný návrat. Personalisté si všímají, že o práci z domova mají v dnešní době obecně zájem hlavně mladí lidé, ale nejen ti.

„Mohu tak pracovat na více projektech a mít větší příležitost se v profesním životě uplatnit. Pak také vidíme zástupce střední generace – takzvané sendvičové – kteří musí být doma a starat se o dvě generace – o děti a o rodiče. Flexibilita a jistá přizpůsobivost home officu jim dává větší možnosti,“ popisuje prezident Svazu Personalistů Petr Otáhal.

Konec práce z domova? Světové společnosti chtějí své zaměstnance zpátky v kancelářích, je to efektivnější

Číst článek

Asi 40 procent českých zaměstnanců podle Jobsindexu říká, že z domova pracovat chce, ale jen pár dní v týdnu. Pracovat výhradně z domova chce jen asi 6 procent lidí, hlavně IT odborníci, manažeři nebo lidé z administrativy. Práce na dálku je ukotvena v českém zákoníku práce. Obě strany by se ale měly písemně dohodnout na podmínkách.

„Dohoda o home officu by měla obsahovat sjednané místo výkonu práce na dálku. Může zde být zakotven i způsob jak spolu budou zaměstnanec a zaměstnavatel vzájemně komunikovat a jakým způsobem bude práce kontrolována,“ vysvětluje Jakub Augusta z ministerstva práce a sociálních věcí.

Ne každá profese práci z domova umožňuje. Řeč je o lidech pracujících třeba v pohostinství, zdravotnictví, sociálních službách nebo v továrnách. To je případ až poloviny českých zaměstnanců.

Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme