Homeofficovatelná práce a online výuka jako nudnej podcast. Pandemie vnesla do češtiny stovky slov
Podle online databáze Neomat, kam vědci z Ústavu pro jazyk český Akademie věd zanášejí neologismy, obohatila češtinu pandemie o víc než čtrnáct set výrazů. Například „covidárium“ je oddělení, kde se léčí nemocní s covidem-19, a „promořovač“ ten, kdo zastává strategii získání imunity promořením. Novinkami jsou ale také dnes prakticky zdomácnělý „lockdown“ nebo „rozvolňování“.
„Z anglického ‚home office‘ už v češtině vznikají další nové slovní druhy, třeba přídavné jméno ‚homeofficovatelný‘. Mít homeofficovatelnou práci znamená, že ji mohu dělat z domova a třeba jí dám přednost před prací, kdy musím denně docházet do kanceláře,“ vysvětluje další neologismus Klára Trsková z Ústavu pro jazyk český.
Homeofficovatelná práce a online výuka jako nudnej podcast – pandemie vnesla do češtiny stovky slov
Přestože se to může zdát těžko uvěřitelné, zcela nové je také slovní spojení „distanční výuka“. Vůbec poprvé ho jazykovědci zaznamenali v roce 2020.
Od „distanční výuky“ už je jen krůček k „distančce“, jak online výuce říkají žáci a studenti. Ti nejdou daleko pro slova kritiky, a tak se na sociálních sítích objevují i hodnocení jako: „Ta online hodina je jak nudnej podcast.“
Koronaéra, rouškař, koronablb nebo coviďátko. Jak pandemie covidu-19 změnila češtinu?
Číst článek
Neustálé sezení u videohovorů pak může způsobit „zoomovou únavu“, upozorňuje Trsková.
Nová slova ale nevznikají jen v době pandemie, jde o přirozený vývoj. „Vytváříme je v průběhu každodenních konverzací – můžeme je vytvořit buď proto, že chceme ozvláštnit projev, nebo se objeví nějaká nová skutečnost a my potřebujeme vytvořit nová slova, abychom tu novou skutečnost mohli pojmenovat,“ uzavírá.
V databázi Neomat tak můžete hledat nová slova celoročně a téměř vždy naleznete nové exempláře.