Ochrana dětí i dospívajících třeba před reklamou na diety. Evropa má v bezpečnosti na sítích náskok
Evropské unii se stále daří být průkopníkem v oblasti ochrany soukromí a bezpečnosti na sociálních sítích především u dětí a teenagerů. Ve srovnání s USA v Evropě platí zákony namířené proti zneužití zájmu dětí velkými technickými korporacemi, uvádí CNN. Svoji roli také hraje možnost se s firmami soudit.
Největší rozdíl, který tvoří pokrok v digitální bezpečnosti zemích Evropské unie představuje norma DSA neboli Digital Services Act, která vstoupila v platnost 17. února. „Všichni v EU jsou nyní pod ochranou DSA a díky tomu součástí bezpečnějšího světa. Jde o velký milník, který prosazuje naše základní hodnoty a principy,“ uvedla k platnosti zákonů výkonná ředitelka z iniciativy Evropa připravená na digitální věk Margrethe Vestager.
Nový zákon se mimo jiné zaměřuje na známé společnosti, jako je Meta, TikTok, Snapchat a Apple. Zakazuje jim například účelově cílit na děti a nabízet jim personalizovanou reklamu.
‚Máte na rukou krev.‘ Zuckerberg se kvůli sebevraždám omluvil za nedostatečnou ochranu dětí
Číst článek
Zároveň platí, že čím větší společnost, tím více musí pro bezpečnost udělat. Po překročení 45 milionů registrací musí velké sítě odtajnit design algoritmu zveřejňování příspěvků, nebo oznámit nakolik pravidla užívání sítě chrání uživatele, vysvětluje CNN právní akt.
Velké technologické společnosti nicméně stále oficiálně nepotvrdily, že budou dodržovat tyto postupy. „Jejich snaha zanechat doporučující algoritmy, na které je často nazíráno jako na hlavní příčinu mentálního nátlaku, nezafungovala,“ říká pro televizi Fernando Hortal Foronda z Evropské spotřebitelské organizace.
Na sociálních sítích je přes pět miliard aktivních uživatelů. Průměrně tam tráví přes šest hodin denně
Číst článek
To, že je tato problematika palčivá a týká se téměř všech dětí, potvrzují i data Eurostatu, podle kterých 96 procent mladých lidí v Evropské unii používá internet k aktivitě na sociální síti. Průměrný člověk v Česku má nainstalovaných 5,5 sociálních platforem, kde je aktivní. Mezi nejoblíbenější patří například Instagram, Whatsapp nebo Facebook.
Děti v Evropě jsou více chráněny než například děti v USA, kde chybí adekvátní právní legislativa a celý spor ohledně ochrany soukromí dětí a bezpečnosti se pohybuje jenom pomalu, uvádí CNN. Díky DSA mohou být technologické firmy souzeny a žalovány až o 6 procent svých celosvětových výnosů, což se v USA kvůli přežitým zákonům neděje.
Oproti zbytku světa se například podařilo ochránit dospívající dívky, aby nebyly vystavovány reklamám na diety a nenarušoval se jejich mentální stav. Vůči zemím jako Indie, Brazílie a Čína existuje iniciativa prevence závislosti sociálních sítí a výuky jak využívat internet bezpečně.