Růžencová pouť v Uherském Brodě má tisíciletou tradici. Krojovaný průvod v neděli prošel městem
Vznik růžencové pouti v Uherském Brodě kladou kronikáři do první poloviny jedenáctého století. Koná se už po staletí první říjnovou neděli. I letos tak do ulic města vyšly stovky lidí v krojích.
Růžencová pouť platí za jednu z největších událostí roku v Uherském Brodě. Na mši v neděli dopoledne tentokrát dorazilo zhruba 1500 věřících.
Legenda o založení poutě zmiňuje urozený pár, který toužil po dítěti. Ženě se jedné noci údajně zjevila ve snu Panna Marie a doporučila jí postavit kapličku na místě, kde roste růžový keř.
„Je to místo, kde asi o dvě století později postavili dominikáni po příchodu do Uherského Brodu svůj chrám,“ popisuje Damián Němec, dominikán, který růžencovou pouť ve městě organizuje už čtyři roky.
Podle něj uherskobrodská pouť kombinuje duchovní i světské prvky, a právě proto zřejmě přetrvává dodnes.
Každoročně se poutě účastní stovky lidí, část z nich obléká tradiční kroje. Letos poprvé se v krojích objevili i muzikanti, kteří průvod věřících doprovází.
„Jako krojovaná jsem tu podruhé,“ říká paní Jana z nedalekého Bánova. „Jsem věřící katolička, pro mě je pouť především bližší vztahování se k Bohu a Panně Marii. Víc než kolotoče a stánky. I když i ty navštívím, nežijeme jenom duchem, ale i tělem, to vám nedá.“
Vítek ze sousedních Prakšic oblékl kroj na růžencovou pouť poprvé. „Našel jsem si přítelkyni z Brodu. Vždycky, když jdu v kroji, tak to má pro mě význam, je to pěkná tradice. Člověk se v tom cítí dobře,“ dodává.