Život bez masa? Vegetariánství zažívalo boom v 19. století a poté znovu po vzniku Československa

„Ty nejíš maso? To ti musí chybět bílkoviny. Vždyť ti to ani nemůže chutnat.“ To jsou jen některé z reakcí lidí na dobrovolné vyřazení masa, případně jiných živočišných produktů z jídelníčku. Málokdo tuší, že historie vegetariánství je daleko starší, než by se mohlo zdát. Na světové úrovni bychom jeho kořeny nalezli ve filozofických směrech Asie a starého Řecka.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský vegetariánský obchod

Pražský vegetariánský obchod | Zdroj: Archiv Jana Šťastného

Hlavní vývoj moderního vegetariánství, vnímaného z pohledu zdravotního a etického, nastal v polovině 19. století. Argumenty pro a proti, včetně důvodů, proč se lidé k tomuto stylu stravování rozhodli, jsou prakticky stejné tehdy a dnes, jak potvrzuje badatel Jan Šťastný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Život bez masa? Vegetariánství zažívalo boom v 19. století a poté znovu po vzniku Československa

Během historie mělo stravování bez masa nejrůznější zastánce a propagátory. Výraznou postavou byl všestranně činný intelektuál, spisovatel a voják v rakouské armádě Emanuel Salomon z Friedbergu, který napsal i jednu z prvních knih na toto téma s názvem „O vegetarismu“.

Vegetariánské spolky a první restaurace

Oblibu vegetariánství ovlivňoval na konci 19. a začátku 20. století vznik nejrůznějších spolků, zaměřených na jeho propagaci. Spolky sdružovaly široké spektrum lidí, od umělců přes sportovce až po manuálně pracující.

I dnes se řada vegetariánů zapojuje do činnosti různých organizací spojených s ochranou zvířat a problematikou jejich chovu.

31:13

Užívání auta, spotřeba masa, volba zaměstnání. Klima máme pořád v rukou, vyzývá klimatolog

Číst článek

Vůbec první vegetariánská restaurace v Čechách vznikla na konci 19. století ve Varnsdorfu a Pražané mohli podobný podnik navštívit poprvé roku 1898 v Konviktské ulici.

Jak aplikovat vegetariánství ve sportu? To je téma, které i dnes velmi rezonuje, a mezi lékaři má své zastánce i odpůrce. Při pátrání v historii najdeme ve vrcholovém sportu vegetariánů hned několik. Jedním takovým byl Emmerich Rath, který je jakožto všestranný sportovec-vegetarián pokládán za mimořádný úkaz tehdejší doby.

Vegetariáni v současnosti

Vegetariánství není jen módní trend. Pokud lidstvo nesníží konzumaci masa, nepřežije, míní ekologové

Číst článek

Během natáčení jsme se potkali s několika vegetariány a vegany, přičemž každý z nich pojímá svůj životní styl trochu jinak a rozhodl se pro něj z různých důvodů. Někteří se dokonce po letech vrátili zpátky k masu a jiní si ho dají jen v případě, že by se mělo vyhodit.

Poslední roky jsou u vegetariánů a veganů velkým tématem náhražky masa. Jejich obliba rostla už před pár lety a neuniklo to ani pozornosti reportérů Českého rozhlasu v roce 2019.

Proč vegetariánů za komunismu ubylo? Měli kdysi vyznavači bezmasé stravy nějaké společné rysy? Jaké jsou současné trendy ve vegetariánském stravování a které výrobky jsou kvalitní? Poslechněte si pořad Téma Plus. Audio je v úvodu článku.

Radim Štícha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme