Superpotraviny jsou fenoménem moderních jídelníčků, lidskému tělu prospívá třeba černý rybíz
Superpotraviny jsou fenoménem současnosti. Hojně využívaný termín ale nemá žádnou ustálenou definici. Při nakupování bychom se ale podle specialistky měli mít na pozoru, jelikož prodejci rádi zboží nálepkují a jako superpotravinu si pak lze koupit třeba „bezlepkovou směs“ plnou škrobů a cukrů, která tělu ničím neprospěje.
Mořské řasy, konopná semínka nebo třeba kustovnice - produkty, které mají jedno společné: patří mezi takzvané superpotraviny.
Margit Slimáková, specialistka na zdravotní prevenci a výživu, vysvětluje, že každá kvalitní základní potravina lidskému tělu prospívá, protože přináší živiny, které k životu potřebujeme.
Superpotraviny by tedy měly přinášet ještě něco navíc.
Zpestření jídelníčku
Trend dovážení superpotravin, které někteří Češi často ani neznají a neumějí je do jídelníčku vhodně zařadit, vidí Margit Slimáková spíš jako doplněk nebo zpestření.
„Nemá smysl stavět na nich jídelníček, protože tady máme adekvátní náhrady,“ vysvětlila odbornice na výživu ve vysílání Českého rozhlasu Plus.
Z ovoce se mezi to tělu nejprospěšnější řadí třeba černý rybíz. Bobulovité ovoce totiž mívá nejméně cukru a obsahuje nejvyšší množství takzvaných fytochemikálií.
Jsou jich stovky a jde o barevné pigmenty rostlin, které mívají blahodárné účinky, mimo jiné například podporují pružnost mikrokapilár.