Z pohledu planety jsou rostlinná mléka ekonomičtější a ekologičtější. Jak si je snadno vyrobit doma?

Rostlinná mléka a ořechová másla se v posledních letech stala populární alternativou k živočišným mléčným výrobkům. Nabízí širokou škálu chutí a jsou vhodná i pro osoby s alergiemi či intolerancí na laktózu. Jak si ořechové máslo nebo rostlinné mléko vyrobit doma? A lze vyrobit z másla mléko?

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sója, sójové mléko

Rostlinná mléka a ořechová másla se v posledních letech stala populární alternativou k živočišným mléčným výrobkům | Zdroj: Pixabay

Rostlinné mléko se dá dnes vyrobit ze široké škály potravin. „Velmi oblíbené je obilné mléko, hlavně rýžové a ovesné, vyrobit lze ale i mléko třeba z quinoy nebo jáhel. Velmi rozšířená jsou i mléka oříšková nebo mandlová,“ říká na úvod Eva Cikrytová, zakladatelka projektu Jíme jinak.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rostlinní mléka a ořechová másla. Host: zakladatelka spolku Jíme jinak Eva Cikrytová. Moderují Šárka Volemanová a Jiří Holoubek

Kromě toho, že jsou rostlinná mléka z pohledu planety ekonomičtější a ekologičtější, jsou také skvělou variantou pro ty, kteří chtějí trochu odlehčit jídelníček. „Teď po zimě, kdy jsme se moc nehýbali, je to jednoznačně namístě. Na jaře máme nejcitlivější játra a žlučník, a těm právě svědčí rostlinná strava,“ vysvětluje známá propagátorka zdravého životního stylu.

Domácí výroba

Koupě rostlinného mléka však může v obchodě vyjít draho. Vyrobit si takové mléko doma je oproti tomu mnohem levnější. Navíc to není nijak náročné. „Vstupní surovinu stačí namočit a potom rozmixovat. Pokud chceme mít mléko hladké, bílé a bez kousků, je dobré jej přecedit přes sítko nebo plátno.“

Nevýhodou doma vyrobených rostlinných mlék může být kratší doba trvanlivosti. Ale i na to má Eva Cikrytová trik. „Lahvička s mlékem se dá zavakuovat, čímž se prodlouží trvanlivost až na pět dnů. Mléko se dá také zamrazit a ve formě kostiček pak přidávat do kávy, pudingů či dezertů.“

„Na jeden litr kravského mléka se spotřebuje přes 600 litrů vody. Mléku ovesnému stačí jen několik desítek litrů “

U doma vyrobeného mléka také odpadá strach z toho, že bychom kupovali jen obarvenou vodu. „Je potřeba číst složení. Dvě procenta mandlí opravdu nemají s mandlovým mlékem nic společného. Jakmile je tam minimum vstupní suroviny a zbytek tvoří voda, cukry, sladidla, dochucovadla, stabilizátory a zahušťovadla, nejde o kvalitní mléko. Doma vyrobené mléko má oproti tomu vyvážený poměr surovin, zpravidla jeden díl rostlinné složky ku třem dílům vody.“

Z másla mléko?

Rostlinné mléko se dá také vyrobit z rostlinného másla, což není nic jiného než doúplna rozmixované semínko nebo oříšek, které mixováním zřídnou, až se stanou skoro tekutými. Pro výrobu čerstvého mléka pak stačí vzít lžičku sezamového nebo mandlového másla, které v lednici vydrží až několik týdnů, a rozmixovat ho s vodou..., dodává odbornice na zdravou výživu.

Jiří Holoubek, Šárka Volemanová, opa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme