V Česku přibývá lidí vyléčených z rakoviny. Výjimeční už nejsou pacienti se třetím či čtvrtým nádorem

V Česku žilo v roce 2022 více než 600 000 lidí léčených či vyléčených z rakoviny. V roce 2020 bylo nových případů téměř 60 000 za rok, do roku 2030 jich podle predikce přibude o téměř pětinu. Výjimeční už nejsou pacienti se třetím či čtvrtým nádorem, což bylo v 80. či 90. letech raritní. Onkologové to ve středu uvedli na tiskové konferenci k mezioborovému kolokviu Prague Onko.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékařka Regina Šírová ukazuje snímek z unikátního 3D mamografu

Počty zachycených nádorů se výrazně liší podle kraje (ilustrační foto) | Foto: Jaroslav Hroch | Zdroj: Český rozhlas

Onkologové se chtějí více zaměřit na srovnání dostupnosti onkologické péče, ať už regionální nebo sociální.

Nejmodernější léčba je nyní soustředěna do komplexních onkologických center (KOC), která jsou kromě Karlovarského ve všech krajích. S rostoucím počtem nově diagnostikovaných nádorů podle loni zvoleného přednosty České onkologické společnosti Igora Kisse roste počet pacientů v těchto velkých centrech.

3:37

Biofyzici z Akademie věd dostali grant šest milionů. Jejich výzkum buněk může zlepšit léčbu rakoviny

Číst článek

„Je potřeba využít dalších kapacit na okresních pracovištích, aby ji měli pacienti, kteří nepotřebují vysoce specializovanou léčbu, ideálně v místě bydliště,“ uvedl Kiss.

V roce 2021 bylo v KOC v průměru léčeno 73 procent nově diagnostikovaných pacientů, mezi kraji jsou ale významné rozdíly.

V Praze se v KOC léčilo 90,7 procenta pacientů, více než tři čtvrtiny to byly jen ve třech krajích. Ve Středočeském kraji se mimo KOC léčila třetina nemocných, na Vysočině přes 39 procent a v Karlovarském kraji, kde KOC zatím chybí, 56 procent.

„Spolupráce s KOC je nezbytně nutná hlavně proto, aby pacienti měli zachovanou dostupnost nejefektivnější léčby a rozhodovacího algoritmu v rámci multidisciplinárního týmu,“ doplnil Kiss.

Regionální centra

Z kapacitních důvodů není reálné a z medicínských důvodů nutné, aby do KOC směřovali všichni pacienti. Jejich péči nepotřebují podle něj například pacienti v pozdním stadiu rakoviny v obecně špatném zdravotním stavu nebo naopak lidé s raným stadiem běžného nádoru.

Postupně proto vznikají i regionální onkologická centra, která jsou na KOC navázaná. Jde o nemocnice s onkologickou ambulancí a lůžkovým oddělením, která mají s podáváním protinádorové léčby zkušenosti.

V Čechách nádory, na Moravě srdce. Na co a jak brzo se umírá v regionech

Číst článek

Zdravotní pojišťovny už stanovily seznam sedmnácti účinných látek z moderních, takzvaných centrových, léků na různé nádory, které mohou podávat i regionální centra.

Loni na podzim bylo regionálních center schváleno šestnáct, jsou mezi nimi například krajská nemocnice v Karlových Varech, tři jihočeské nemocnice, Náchod, Nové Město na Moravě, Prostějov, Břeclav, Šumperk nebo Kolín.

Podle vedoucí lékařky Ústavu radiační onkologie Fakultní nemocnice Bulovka Petry Tesařové je právě za regionální rozdíly v dostupnosti léčby Česká republika kritizována i v mezinárodním srovnávání.

Výrazné rozdíly mezi kraji jsou i v počtu nově zachycených nádorů. V letech 2016 až 2020 se četnost rakoviny tlustého střeva a konečníku mezi kraji lišila až o 29 procent, počet případů rakoviny plic v Ústeckém kraji je proti kraji Zlínskému dvojnásobný a rozdíl mezi Vysočinou a Karlovarských krajem v četnosti rakoviny děložního čípku je 70 procent.

Nerovnosti jsou podle Tesařové i jiné než jen regionální. Největší faktory, které se v České republice na výskytu rakoviny podílejí, jsou kouření, konzumace alkoholu a obezita, v nichž ve všech je Česká republika nad průměrem Evropské unie.

U mužů je nadváha a obezita o 38 procent pravděpodobnější než u žen, denní kouření cigaret o 48 procent. Třikrát více kuřáků je v nižších sociálních skupinách. Větší důraz na prevenci kladou vzdělanější lidé, například míra účasti na screeningu rakoviny prsu je u vysokoškolsky vzdělaných žen o osmnáct procent vyšší.

Budoucnost léčby

Budoucnost léčby je podle přednosty onkologické kliniky Ústřední vojenské nemocnice Luboše Petruželky v léčbě na míru každého pacienta a jeho unikátního nádoru.

27:00

Leukémie? Kámoška, co si u mne občas udělá mejdan, říká o boji s rakovinou manažer a autor karetní hry

Číst článek

V řadě případů podle něj nezáleží tolik na tom, kde je nádor umístěný, ale na jeho genetice. „Skončila doba stejné léčby pro všechny nemocné ve stejných klinických stadiích,“ řekl.

I proto je podle něj důležitá koncentrace léčby do komplexních onkologických center (KOC).

„Základem funkčnosti KOC jsou takzvané molekulární týmy,“ vysvětlil. V něm léčbu pacienta posoudí klinický onkolog, radiolog, odborník na molekulární patologii, případně další odbornosti.

„Každého pacienta hodnotí jako unikátní případ a hledá pro něj individuální řešení nebo zapojení do již běžící klinické studie,“ dodal. Tyto týmy podle prezentovaných dat v roce 2020 konzultovaly léčbu asi 56 procent pacientů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme