Zázraky medicíny: Pohled do nitra mozku. Jak doktoři rozplétají klubíčka v mozku

Díky moderním zobrazovacím metodám si neurochirurgové troufnou operovat téměř jaký problém v mozku - to považuje profesor Vladimír Beneš z Ústřední vojenské nemocnice v Praze za jeden ze Zázraků medicíny. Lékaři tak můžou odstranit třeba i tzv. kavernomy, které pacientům způsobují epileptické záchvaty.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mozek.(ilustrační foto)

Mozek.(ilustrační foto) | Foto: licence Public Domain (eng), Jens Maus

„Každá operace je riziko, říkali mi, že mohu ochrnout, sestřičky se mě ptali, jestli chci faráře," říká třiatřicetiletá paní Marcela, které se v mozku vytváří tzv. kavernomy, tedy malá klubíčka drobných cév, která praskají a způsobují krvácení do mozku a epilepsii.

„Většinou jsou solitární. Když ho odstraníme, tak je pokoj. Ale pak je skupina lidí, která jich má mnoho a pak je ještě menší skupina, která má jistou genetickou vadu a rostou jim další a další kavernomy," popisuje přednosta neurochirurgické kliniky Ústřední vojenské nemocnice Vladimír Beneš.

Kavernomy se u paní Marcely objevily poprvé už v deseti letech. Kvůli posledním dvěma, které se jí vytvořily, se jí v posledních měsících začal ztrácet cit v levé ruce. Díky moderním zobrazovacím metodám mají pacienti 99% šanci, že operace bude úspěšná.

Objevte zázraky medicíny | Český rozhlas Radiožurnál.

Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme