'Maršmeloun' se může začít stavět. Skončily letité spory o kontroverzní dům v centru Prahy
Kontroverzní stavba bytového domu v Praze 1 přezdívaná 'Maršmeloun' má platné stavební povolení. Stavební úřad vydal povolení už v červnu 2015, jeho platnost však byla pozastavena, neboť stavbu řešil pražský magistrát i ministerstvo kultury. Investor stavby, firma Praga Progetti e Investimenti, musí nyní ale stavbu zahájit do června, dvouletá lhůta se totiž počítá od prvotního rozhodnutí, uvedla ČT.
„Dá se předpokládat, že v tomto případě investor zažádá o prodloužení,“ poznamenala mluvčí. Podle informací ČT stavební úřad stále řeší dílčí námitky, které ale nemají vliv na platnost povolení.
V památkové rezervaci na Starém Městě má vyrůst stavba přezdívaná maršmeloun. Pražané proti tomu demonstrují
Číst článek
Řízení na stavebním úřadu pokračovalo po souhlasném stanovisku pražského magistrátu. Stanovisko vydala Praha loni v prosinci. Podle tehdejšího vyjádření památkářů je bytový dům z hlediska památkové péče přípustný a není rušivým prvkem. Na magistrátu skončil spor kvůli rozhodnutí ministerstva kultury. „Zásadní a rozhodující bylo rozhodnutí ministerstva kultury, které zažádalo o doplnění některých podkladů,“ poznamenala Blažková.
Dům přezdívaný maršmeloun může v centru Prahy vzniknout. Stavební povolení platí > https://t.co/XnuAJ5JPg5 pic.twitter.com/bbtpSa92An
— ČT24 (@CT24zive) 3. března 2017
Projekt, kterému lidé zřejmě kvůli navrhované barvě fasády přezdívají Maršmeloun, vyvolává v Praze silné emoce. Autor návrhu odmítá výtky odpůrců, prý nikdy nepočítal s fasádou v růžové barvě, která dala projektu přezdívku po růžovobílé cukrovince. V centru města se v minulosti na protest proti stavbě sešly stovky lidí. Kritikům vadí to, že některá povolení byla před mnoha lety vydána pro dům, který měl vypadat jinak.
Dům navrhl architekt Zdeněk Fránek, projekt se několikrát měnil. Původní podobu projektu z roku 2008, která počítala s prosklenou fasádou, odmítlo na základě názoru Národního památkového ústavu (NPÚ) ministerstvo kultury a zrušilo v roce 2010 povolení pražských památkářů. Nový projekt s okny do tvaru obličejů ale NPÚ i magistrátní památkáři schválili.