„Nový ministr bude muset zvolit přechodné řešení, které umožní fungování starého systému stavebního řízení,“ komentuje digitalizaci předseda poslaneckého klubu ODS Benda.
„Při startu takového systému – a ten harmonogram byl napjatý – za rok jsme udělali novou architekturu, aby odpovídala zákonu, vysoutěžili jsme... Některé věci prostě nevyzkoušíme.“
Svaz měst a obcí varuje před kolapsem stavebních úřadů a jeho předseda označil přípravu digitálního stavebního řízení za humpoláckou. „Představen byl jen systém, jeho komponenty,“ říká Lukl.
Portál stavebníka má za sebou první měsíc fungování. I po aktualizacích ho ale trápí řada nedostatků, na jejichž nápravě se podle Lenky Goergesové Šlégrové z ministerstva pro místní rozvoj pracuje.
Informační systém, ve kterém pracují stavební úřady, se dočkal aktualizace. Změny prosazené vicepremiérem Ivanem Bartošem jsou sice pozitivní, ale rozhodně neřeší všechny problémy.
Podle Bartoše by příští změna informačního systému měla umožnit načítání seznamu parcel a účastníků řízení do šablon nebo hromadně ztotožnit účastníky řízení.
„Musím bohužel říct, že ten systém je ještě nedokonalejší, než jsem se obával,“ říká o novém online systému stavebních řízení předseda Sdružení tajemníků městských a obecních úřadů Jan Holický.
Na úřadech a mezi stavebníky a odborníky budil nový stavební zákon a digitalizace stavebního řízení před zavedením spíše obavy. Zakázka na zavedení části systému byla několikrát zrušena.
„Já si myslím, že systém je z pohledu úřadu intuitivní. Jestli lidé ovládají spisovou službu nebo si umí nakoupit v e-shopu, tak ovládání toho systému je velmi podobné,“ řekl ministr.
Češi si zvykli mít byt místo penzijního připojištění. Jinde v Evropě to ale není. Vlastnické bydlení tak bude i u nás klesat. V pořadu Peníze a vliv to nastínil ředitel Vinci Construction CS.
Celé stavební řízení má být výrazně rychlejší. Pokud bude někdo chtít od července například stavět dům, všechny potřebné dokumenty podá stavebnímu úřadu - a ten pak komunikuje s dalšími institucemi.
„Do zákona jsme zahrnuli i to, že na případné požádání o doplnění má úřad deset dnů, tudíž proces neprotahuje například o měsíc, jak je historicky známo,“ popisuje Bartoš.
Sedmačtyřicetistránkový dokument vydaný 13. října má Radiožurnál k dispozici. Podle Mirgové elektrárna nezatíží přírodu emisemi ani hlukem a její vlastník navíc doložil chybějící dokumenty.
„Bylo to uděláno za bývalého vedení takzvaně načerno, takže my to teď musíme dodatečně zkolaudovat a povolit. A teprve potom můžeme kolaudovat to, co vzniklo na té navážce,“ stěžuje si starosta.
Důvodem negativního postoje firem k budoucnosti je hlavně absence strategických investic ze strany státu. To se v různé míře může dotknout více než poloviny firem.
Novinář Michal Komárek považuje legislativní procesy kolem výstavby za záruku ochrany životního prostředí. Premiérův poradce Štěpán Křeček se nebrání řešení detailů za pochodu.
Odpůrci stavby poukazovali ve stížnosti například na domnělou systémovou podjatost úředníků magistrátu, a to s ohledem na vyjadřování pražských politiků.
Úřady se začaly případem zabývat poté, co se Neymar pochlubil stavbou na sociálních sítích. S okamžitou platností pozastavily práce a při kontrole odhalily řadu prohřešků.
Stavební úřady zůstanou dál při obcích. Vznikne pouze Dopravní a energetický stavební úřad podřízený ministerstvu dopravy, který bude mít na starosti hlavně dopravní a energetické stavby.
Nejvyšší stavební úřad nevznikne. Zavede se pouze Dopravní a energetický stavební úřad podřízený ministerstvu dopravy, který bude mít na starosti hlavně dopravní a energetické stavby.
Z úterního nálezu také plyne, že při povolování brněnského hobbymarketu nepostupoval autorizovaný inspektor správně, nevypořádal se totiž s připomínkami lidí z okolí.
Spolek přátel Vítkova Hrádku, který se o ni 25 let staral, dostal od Přední Výtoně výpověď z nájmu kvůli chybějícímu stavebnímu povolení na obnovu vyhlídkové plošiny.
Řecká policie vyšetřuje napadení archeologa, který dříve působil na ostrově Mykonos. Tam podle řeckých médií dochází k ilegální stavební činnosti. Úřady mluví o „mykonské mafii“.
„Teď se spolky povolování v zásadě účastnit nemohou. Ale jsou tam nějaké výjimky. Návrh, který vláda poslala do sněmovny, ovšem tyto drobné výjimky vypouští,“ říká expolitička Petra Kolínská.
„Odnáším si z toho zkušenost, že spoléhat na to, že dostanu oficiální dopis či oznámení, nebo že se mě někdo zeptá na můj názor, tak to se ne vždy vyplatí,“ hodnotí jeden ze sousedů.
Ze stovek měst a obcí zřejmě zmizí stavební úřady. Podle některých starostů to lidem přinese starosti navíc. Stát na zrušení stovek stavebních úřadů ale trvá.