Jsme připraveni splnit jakýkoli úkol. Vojáci nastoupili do služby v jihlavském Alzheimercentru
Patnáct vojáků pomáhá v Alzheimercentru v Jihlavě. Sociální zařízení požádalo armádu o pomoc, protože nemá kvůli epidemiologické situaci dostatek personálu. Od pátečního dopoledne tak část prací převzali vojáci. Jsou mezi nimi například i příslušníci pluku radiační, chemické a biologické ochrany v Liberci.
Jsme připraveni splnit jakýkoli úkol. Vojáci nastoupili do služby v jihlavském Alzheimercentru
„Co se týče nasazení, tak byla určená jednotka, poskládaná z vybraných lidí a následně prošli školením, poučením a odebrali se sem,“ popisuje pro Český rozhlas četař Armády České republiky Jan Gross, co předcházelo samotnému příjezdu vojáků do Alzheimercentra.
Úkol pro vojáky
Spolupráci se zdravotníky berou jako jeden z úkolů. „Naštěstí v našem případě nemá nálada žádnou souvislost se splněním úkolu.“ I přesto Jan Gross uznává, že výpomoc v podobných zařízeních pro vojáky není právě obvyklá.
Další připad koronaviru v Alzheimercentru v Jihlavě: Nemocných je 40 klientů a 17 zaměstnanců
Číst článek
„Výpomoc v Alzheimercentru bude pro nás premiéra, protože to není součást našeho denního výcviku. Nicméně jsme vždy zvyklí a připravení podstoupit různá ta školení a odbornou výuku a adaptovat se na splnění jakéhokoliv úkolu.“
Předběžně armáda počítá s tím, že vojáci v centru zůstanou dva týdny. Zdravotníkům pomůžou s různými neodbornými pracemi. „Armáda nám bude dopomáhat vždycky ve spojitosti s kvalifikovanou osobou našeho zařízení v rámci přesunu klientů, přesunu těžkých břemen, snášení odpadu, pomoc s hygienou, pomoc s roznášením jídla,“ vysvětluje ředitelka Renata Horňáková.
Nakažení koronavirem
V centru je nakažených zhruba šest desítek lidí, nadále tak musí jak personál, tak teď i vojáci dodržovat přísná opatření.
„Samozřejmě všichni klienti jsou rozdělení a zaměstnanci pracují v režimu nejvyšší možné ochrany,“ uzavřela ředitelka.