Až 15 tisíc korun si mohou pacienti od pátku připlatit za vybraného lékaře

Do českého zdravotnictví se dostává možnost, kterou už běžně nabízejí zahraniční kliniky. Od června si i čeští pacienti budou moci vybrat a zaplatit konkrétního lékaře, ke kterému půjdou na plánovanou operaci. Ministerstvo zdravotnictví doufá, že tímto krokem odstraní úplatky a nemocnice si z vybraných peněz zkvalitní svoje služby.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Operace oka v Havlíčkově Brodě

Operace oka v Havlíčkově Brodě | Foto: Milan Kopecký | Zdroj: Český rozhlas

„Moje babička byla si před 10 lety v situaci, kdy potřebovala endoprotézu kolenního kloubu. Byla u jednoho nejmenovaného lékaře v nejmenovaném zařízení a ptala se, jak dlouho bude čekat. Bylo ji řečeno, že velmi dlouho, nicméně když si zaplatí, tak se posune v pořadí a dostane se na operaci rychleji. Odešla pak do jiného zařízení, kde ji operaci provedli zdarma, kde nemusela dávat žádný úplatek,“ popisuje třicetiletá Věra, jak s rodinou řešili problémy s plánovanou operací.

Napříště by to mohlo být jinak. Pacienti by si u plánovaných zákroků mohli za lékaře legálně připlatit. Podle toho, o jakého odborníka by šlo a na jaký zákrok by se pacient objednal, by lidé zaplatili nemocnici od 5 do 15 tisíc korun. Podle Věry by se tím úplatky vyřešily.

Přehrát

00:00 / 00:00

Názory na možnosti pacientů připlatit si za lékaře-specialisty zjišťovala reportérka Petra Benešová

„Když člověk na to má peníze, tak proč ne. Samozřejmě všude na světě funguje to, že si ti nejlepší lékaři vybírají i sociálně slabé případy, aby třeba měli pocit, že odvedli něco pro společnost. Když bude mít člověk šanci legálně si je zaplatit, měli by oni zase na druhé straně do té společnosti něco vracet tímto způsobem,“ míní.

Doporučení ministerstva je pro každé zdravotnické zařízení zatím dobrovolné. Hradecká fakultní nemocnice by tento nadstandard rozjela už od června nebo července. Pacienti by si vybírali z jejího ceníku konkrétních zákroků a ze seznamu lékařů.

Sádrování 5 tisíc, operace srdce 15 tisíc korun

Například sádrování by přišlo na pětitisícovou sumu, operace srdce pod dohledem přednosty kliniky pak na 15 tisíc korun.

Placené zákroky by se podle ředitele Romana Prymuly přesunuly na víkendy, aby se neohrozil běžný provoz. Příplatek si pak v královéhradecké nemocnici rozdělí celý operační tým, nejvíce by dostal operatér.

Příplatky plánuje i pražský Ústav pro péči o matku a dítě. U porodníků ale bude situace složitější. „Protože spontánní porody se nedají naplánovat. A ten dotyčný, pokud bude takovou službu poskytovat, tak musí rodičce garantovat, že bude k dispozici. Tam si myslím, že těch 15 tisíc příliš přemrštěná cena není,“ vysvětluje ředitel Jaroslav Feyereisl.

Budoucí matky už dlouho, i když neoficiálně, platí konkrétnímu lékaři za to, že na ně během porodu dohlíží. Tyto poplatky bokem by nový systém zlegalizoval. Rodičky v podolské porodnici mají názor na příplatky různý.

„Abych měla lepší péči, abych znala toho doktora, určitě bych si připlatila; No neuvažuju o tom, že kdyby ta možnost byla teď, že bych si ji zvolila. Ne.“

Nový systém příplatků je protizákonný, tvrdí právník

Připlácení za lékaře má ale řadu kritiků. Omezuje to pacienty, kteří nemají dostatek peněz, tvrdí například právník z Platformy zdravotních pojištěnců Ondřej Dostál.

„Zavedení možnosti připlácet bez podrobnější regulace vytváří jednoznačnou motivaci na straně jak nemocnice, tak i lékařů přijímat přednostně pacienty, kteří budou ochotni připlatit.“ Navíc bude podle Dostála nový systém příplatků protizákonný a zřejmě narazí také u Ústavního soudu.

„Už proto, že stávající zákon zakazuje poskytovateli požadovat za péči hrazenou ze zdravotního pojištění přímou úhradu ještě od pacienta. Nikde v zákoně není povoleno přijímat platby za lepšího lékaře či přijímat platby za přednost. Zavedení tohoto mechanismu se plánuje pouze z titulu jakéhosi doporučení,“ vysvětluje.

Nemocnice budou moci vybírat příplatky za lékaře už od pátku

Číst článek

Příplatky nemocnicím nelze podle Dostála doporučit pouze metodickým pokynem tak, jak jej připravilo ministerstvo zdravotnictví. Nemocnice by se mohla kvůli tomu dostat do soudních sporů. A pacienti do problémů.

„Ve chvíli, kdy si část občanů pomocí finančních prostředků vezme erudovaného lékaře, může při operaci, při které bude potřeba tento kvalifikovaný lékař kvůli nějaké složitosti u jiného pacienta, chybět,“ doplňuje Luboš Olejár, prezident Svazu pacientů České republiky.

Ministerstvo ale trvá na tom, že pacient, který si připlatí, nepředběhne toho, který nemá peníze a ošetření nezbytně potřebuje. Ministerstvo navíc ve svém doporučujícím metodickém pokynu tvrdí, že nemocnice nesmí odmítnout pacienta z důvodu, že už jsou její lékaři zaměstnáni placenými operacemi.

Tématu se dnes bude věnovat také debatní Speciál Martina Veselovského přímo z jihlavské nemocnice, na Radiožurnálu a ve videopřenosu na našem webu zprávy.rozhlas.cz začíná krátce po 17. hodině.


Petra Benešová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme