Azylové domy a chráněné dílny pro lidi s handicapy bojují o přežití

Půl miliardy korun naléhavě potřebují pro své další fungování neziskové organizace, které provozují sociální služby. Mezi nimi je třeba Naděje. Po celé republice se její pracovníci starají například o seniory nebo bezdomovce. Zástupci neziskovek tento týden oslovili ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka, aby se pokusil společně s nimi najít řešení. Kritická je i situace v Moravskoslezském kraji.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palonín - chráněná dílna

Palonín - chráněná dílna | Foto: Miroslav Kobza | Zdroj: Český rozhlas

Lydie Obrubníková absolvuje čtyři cesty denně, aby doprovodila svého mentálně handicapovaného syna. Vozí ho do sociálně terapeutické dílny v Ludgeřovicích.

Šestadvacetiletý Přemek tady spolu s ostatními klienty vyrábí keramiku nebo bižuterii. Jezdit sem ale bude podle všeho už jen do konce května. Dílna místo očekávaných 800 tisíc korun na provoz dostala jen 125 tisíc.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech sociálních služeb natáčela Eva Rajlichová a Jana Jeckelová

„Pro mě a vlastně i pro syna to bude katastrofa. Sám není schopný jezdit. Nedovedu si představit, že bychom jezdili někde dál. Nejbližší taková dílna je někde za Opavou,“ myslí si Lydie Obrubníková.

Pokud se pracoviště skutečně zavře, bude muset opustit i své zaměstnání, Přemek totiž nemůže být bez dozoru. Nejvíc se ale bojí, co to udělá se synovou psychikou.

„On už tak strašně těžce nese to, co vlastně je, protože on to všechno vnímá. Mně jde hlavně o jeho psychiku. Když bude doma, nebude mít žádný vývoj. Doma mu to nedáte. Doma je to úplně něco jiného, než když je mezi svými vrstevníky,“ vysvětluje matka Přemka.

Ředitel charity Hlučín, která dílnu provozuje, Lukáš Volný slova paní Obrusníkové potvrzuje:

„Ve chvíli, kdy se zavře tato dílna, tak naši klienti zůstanou doma, budou povětšině sledovat televizi a prožívat ten svůj život, tak jako dříve, bez nějaké větší naděje a sociálních kontaktů.“

Nedostatek peněz trápí i další neziskové organizace v Česku, které poskytují sociální služby, ať už bezdomovcům, drogově závislým nebo maminkám s dětmi v azylových domech. Celkem jim chybí půl miliardy korun. Řešením pro sociálně terapeutickou dílnu v Ludgeřovicích by mohl být příspěvek z krajské dotace.

„Jsme si vědomi toho, že ten čas je rozhodující, tak to budeme chtít co nejdřív zadministrovat, aby ty peníze putovaly ještě v tomto čtvrtletí. Termín odevzdání žádostí je 23. března,“ říká náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Svatomír Recman.

Boj o záchranu dílny nevzdávají ani v hlučínské Charitě.

Eva Rajlichová, Jana Jeckelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme