Benda požaduje od Ištvana vysvětlení, Marvanová má obavy z možného zastrašování justice
Názory politiků, právníků i komentátorů na další vývoj vyšetřování údajné korupce tří bývalých poslanců se dál různí. Předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda žádá, aby vrchní státní zástupce Ivo Ištvan vysvětlil svá tvrzení na tiskové konferenci v úvodu celé aféry. Advokátka Hana Marvanová má zase obavy ze zneužívání postavení některých politiků vůči orgánům činným v trestním řízení.
Zástupci občanských demokratů vybízejí dokonce ministryni spravedlnosti Marii Benešovou, aby vyvolala kárné řízení s Ivo Ištvanem a jeho kolegou Rostislavem Bajgrem, což ona odmítá.
„Jenom jsme se zmínili, že je třeba, aby pan Ištvan a další vysvětlili, co znamenala tisková konference dva dny po zahájení celé operace,“ namítl předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda. „Hovořilo se na ní o 150 milionech, o x kilogramech zlata, o zatýkání kmotrů.“
Předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda, advokátka iniciativy Veřejnost proti korupci Hana Marvanová a komentátor ČRo Petr Nováček v poledních Ozvěnách dne
„Nikdo z kmotrů není obviněn, není vůbec jasné, jaké jsou souvislosti mezi penězi, které zmiňoval pan vrchní státní zástupce, a jakýmkoli obviněním, které zatím padlo. To musí být vysvětleno.“
Nejvyšší státní zastupitelství přezkoumá postup vrchního žalobce v kauze údajné politické korupce
Číst článek
Benda připomněl, že o kárné řízení pro Bajgra a Ištvana požádal expremiér Nečas, nikoli ODS. „Protože Nejvyšší soud řekl, že vazba byla nezákonná.“ Benda požádal, aby se rozlišovaly výroky Petra Nečase, který je událostí osobně fatálně poškozen, a stanoviska poslaneckého klubu ODS jako celku.
Hana Marvanová, advokátka iniciativy Veřejnost proti korupci, poznamenala, že dohledovým orgánem je Nejvyšší státní zastupitelství. Podle ní se kauza ODS bezprostředně týká.
I komentátor ČRo Petr Nováček připomíná, že Petr Nečas je stále ústavní činitel, a tak jsou jeho prohlášení zároveň prohlášeními politickými. „U Petra Nečase je problém, že to byl donedávna předseda vlády a je stále poslanec. Ať tedy řekne cokoli, a má to osobní rovinu, tak to je současně politické prohlášení," poznamenal Nováček.
Celkem čelí obvinění z politické korupce a zneužívání tajných služeb osm lidí. Čtyři jsou stále ve vazbě. Soud nechal v cele zpravodajce Jana Pohůnka, v těchto dnech rozhodne o stížnostech na vazbu bývalé šéfky kabinetu premiéra Jany Nagyové, někdejšího náměstka ministra zemědělství Romana Bočka a exředitele Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka.
„V kauze figurují poslanci ODS, bývalý premiér," připomněla Marvanová. "Je to podle mého názoru střet zájmů, aby využívali politické pozice a vlivu ve státě a vyvíjeli takto mediálně na tiskových konferencích tlaky na orgány činné v trestním řízení.“
Podle ní by to dokonce mohlo do budoucna vést i k určitému zastrašování justičních orgánů.
„Nezapomeňme, že státní zástupce, pokud se dozví o tom, že je páchán trestní čin, je povinen ho stíhat. To znamená, plní svou zákonnou povinnost. A jestliže se to politikům nelíbí, měli by si uvědomit, že toto se může stát,“ uvedla Marvanová.
O stížnostech na vazbu v kauze Nagyová soud rozhodne v pátek
Číst článek