Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Bezpečnostní rada bude řešit červnový kybernetický útok proti ministerstvu zahraničí

Bezpečnostní rada státu se v pondělí bude zabývat kybernetickým útokem proti ministerstvu zahraničí. Při něm hackeři narušili vnější počítačovou síť ministerstva, ve které nejsou utajované informace. Podle Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost stojí za útokem cizí státní moc. Rada řešila i předchozí útoky proti českým institucím.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Černínský palác, sídlo ministerstva zahraničí

Černínský palác, sídlo ministerstva zahraničí | Foto: Ludek | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-ND 2.5,©

Ministerstvo zahraničí čelilo kybernetickému útoku v červnu. Podle serveru Deník N za útokem na českou diplomacii s velkou pravděpodobností stojí ruská vojenská rozvědka GRU. Ruské velvyslanectví to označilo za spekulaci.

Analytik z Bellingcatu o útocích na účty novinářů: Máme důkazy o zapojení ruské tajné služby GRU

Číst článek

Ministerstvo podle svého prohlášení dlouhodobě systematicky zlepšuje zabezpečení svých systémů ve spolupráci s Národním úřadem pro kybernetickou bezpečnost, Národní agenturou pro komunikační a informační technologie a dalšími institucemi a subjekty. Spolupracuje také se spojenci v Evropské unii a v NATO.

Kybernetická obrana

Podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) se odborníci kybernetickým útokem zabývají už delší dobu. V souvislosti s jednáním o státním rozpočtu uvedl, že bude požadovat 600 milionů korun navíc na kybernetickou bezpečnost.

Bývalý předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel, někdejší poslanec Ivan Gabal, bývalý náměstek ministra obrany pro vyzbrojování Daniel Koštoval a někdejší český velvyslanec v USA a Rusku Petr Kolář ve společném prohlášení varovali, že útok na ministerstvo zahraničí prokázal, že Česko zaostává v kybernetické obraně.

Museli přesně vědět, kdo má jaký e-mail, říká analytik Kalenský k napadení svého účtu

Číst článek

Podle nich se dosud nepodařilo přijmout zákony, které by umožnily vybudování účinné kybernetické obrany.

Dřívější útoky

Dvěma podobným útokům čelilo ministerstvo zahraničí podle výroční zprávy Bezpečnostní informační služby za rok 2017 už dříve. V jednom případě hackeři systém narušili asi začátkem roku 2016 a do odhalení o rok později měli přístup ke 150 schránkám zaměstnanců, odkud kopírovali e-maily včetně příloh.

Získali tak údaje vhodné pro další útoky a seznam možných cílů napříč státními institucemi, uvedla kontrarozvědka. Na úřad směřoval i další útok, u kterého je podle rozvědky z dostupných informací zřejmé, že má původ u ruských tajných služeb.

Bezpečnostní rada státu koordinuje činnosti státu v bezpečnosti a připravuje vládě návrhy opatření k zajištění bezpečnosti. Jejími členy jsou premiér a ministři vnitra, obrany, zahraničí, financí, průmyslu, zemědělství, dopravy a zdravotnictví.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme