OVĚŘOVNA: Hradní stráž má přes 600 vojáků, zatímco ta britská jen 40? ‚Zavádějící,‘ namítá historik
„A to asi nevíte, že Hrad loni požádal o navýšení počtu členů Hradní stráže.“ Ta má ale už takhle příliš mnoho zaměstnanců, upozorňuje šířící se e-mail. Podle něj je tato skutečnost nejpatrnější především ve srovnání se strážnými prapory v jiných zemích. Zpráva ale obsahuje zastaralé a zavádějící informace. „Každá jednotka má trochu jiné úkoly,“ vysvětlil pro Ověřovnu! historik Zdeněk Špitálník.
Šířící se zpráva zmiňuje, že Hradní stráž čítá 653 osob, avšak poslední záznam o tomto počtu pochází z roku 2017. Dnes již nelze aktuální počty vojáků dohledat, protože se dle slov tiskového důstojníka Hradní stráže Jiřího Havla jedná o citlivou informaci.
Hradní stráž vznikla před 104 lety, Hrad chrání s vynucenou přestávkou za druhé světové války dodnes
Číst článek
„Z bezpečnostních důvodů neuvádíme počty příslušníků naší jednotky a měly by takto postupovat i jiné jednotky ozbrojených sil,“ vysvětlil pro iROZHLAS.cz Jiří Havel. Jak posléze upřesnil vládní koordinátor strategické komunikace státu Otakar Foltýn, fyzicky se jedná zhruba o více než 700 zaměstnanců.
Podle Foltýna by měli mít občané výhrady spíše vůči tomu, že jsou v Česku ozbrojené síly příliš malé. „Pokud si v době aktuálních bezpečnostních hrozeb kdokoliv myslí, že je počet jakýchkoliv ozbrojených složek vysoký, ujišťuji vás, že v České republice patří ozbrojené síly proporčně k těm menším v Evropě,“ uvedl pro iROZHLAS.cz.
„Kdo není ochoten platit vlastní armádu, bude nucen platit armádu okupanta,“ uvedl dále vládní koordinátor s tím, že mu kritika vysokých nákladů armády přijde směšná. „Bývalý režim dával na armádu naprosto běžně šest nebo sedm procent HDP. Teď dáváme méně než třetinu toho, co dostávala Československá lidová armáda,“ upozornil Foltýn.
Navýšení počtu vojáků
E-mail dále kritizuje „loňskou žádost o navýšení počtu Hradní stráže o 201 osob“, jde však o další zastaralou a nepřesnou informaci. K rozhodnutí o navýšení sice došlo, ale již v roce 2019, a to o 221 vojáků. Stalo se tak v rámci koncepce Hradní stráže do roku 2028.
„Tabulkové počty do roku 2019 byly 672, poté se to navýšilo na 893, což v zásadě kopíruje trend navyšování ostatních ozbrojených složek,“ uvedl Foltýn. Dodal však, že ozbrojené složky sužuje nenaplněnost. K reálnému navýšení od té doby proto nedošlo kvůli problémům s nábory.
Význam Hradní stráže
„Je jich málo a nestačí plnit náročné úkoly,“ hlásá ironicky zpráva. Jak však podotýká Otakar Foltýn, Hradní stráž je součástí složek českých ozbrojených sil spolu s Armádou České republiky a Vojenskou kanceláří prezidenta republiky.
„Hradní stráže mají standardní pěchotní výcvik. To znamená, že v době krize mohou být na základě rozhodnutí prezidenta (vojáci) použiti k plnění všech úkolů ozbrojených sil,“ popsal Foltýn s tím, že se jedná o vojáky v činné službě.
‚Turisti na mě pořád ukazují.‘ U Hradní stráže jsou muži v přesile, sídlo prezidenta stráží jen tři ženy
Číst článek
V současnosti se Hradní stráž skládá z velitelství a štábu, dvou strážních praporů, hudby Hradní stráže a roty zabezpečení, jejíž součástí je četa dopravní, motocyklová, psovodů a zabezpečení.
Pražský hrad je zároveň největším užívaným hradním komplexem na světě, zdůraznil tiskový důstojník Hradní stráže Havel. „Jeho ostrahu, společně se zámkem Lány, provádíme 365 dní v roce, 24 hodin denně,“ uvedl.
S tím se pojí hodně práce a řada úkolů. Ty má Hradní stráž ze zákona hlavně dva. „Provádí ostrahu a obranu areálu Pražského hradu a zámku Lány, případně dočasných sídel prezidenta republiky a jeho hostů,“ popsal Havel.
„Dále zabezpečujeme ceremoniální akty, jakými jsou například státní návštěvy, nástupní audience velvyslanců, pietní akty a další ceremonie ve prospěch prezidenta republiky,“ dodal tiskový důstojník. K práci Hradní stráže patří mimo jiné i zahraniční operace. Těch se účastní pravidelně od roku 2018.
Stráž Buckinghamského paláce
Česko se svou Hradní stráží početně převyšuje obdobné jednotky v jiných zemích, tvrdí dále řetězový e-mail. Konkrétně jmenuje Velkou Británii a Vatikán. Stráž Buckinghamského paláce v Londýně podle něj celkem čítá 36 vojáků a tři důstojníky.
OBRAZEM: Hradní stráž oslavila Den ozbrojených sil přehlídkou i koncertem
Číst článek
„Je to zavádějící. Pravdou je, že v daný okamžik je tam vždy okolo čtyř desítek vojáků, záleží na přítomnosti panovníka,“ popsal pro iROZHLAS.cz historik Špitálník. Takzvaná Household Division střežící Buckinghamský palác se ale ve skutečnosti rozděluje do pěti pěších pluků britské armády a dvou regimentů královské dvorní kavalérie.
Podle Špitálníka proto neexistuje jedna konkrétní jednotka, která by se na stráž Buckinghamského paláce specializovala. „Různé jednotky se na hlídání paláce střídají, protože je to velká pocta. Samozřejmě to vyžaduje i nějaký další výcvik,“ vysvětluje.
„Rozhodně není možné říct, že stráž Buckinghamského paláce čítá čtyři desítky vojáků, kteří se připravují pouze na tuto činnost,“ dodal historik.
Švýcarská garda
Zpráva dále srovnává Hradní stráž s velikostí takzvané Švýcarské gardy, která stráží Vatikán a papeže. Jednotka zastávající funkci vatikánské armády má podle e-mailu 135 zaměstnanců. Historik Špitálník s nízkým počtem vojáků Švýcarské gardy sice souhlasí, avšak přesné množství se podle něj různí.
„Je skutečně velmi malá, což v tomto případě vychází i z nepatrné rozlohy Vatikánu,“ potvrzuje Zdeněk Špitálník. „Její uváděné množství je vždy něco málo přes stovku. Dáno je to historickou tradicí – jedná se v podstatě o jednotku o síle roty,“ dodává.
Celkově však Špitálník považuje porovnávání Hradní stráže s ostatními zeměmi za problematické. „Narážíme zde na to, že každá jednotka má trochu jiné úkoly. Zatímco u vatikánské gardy jde spíše o ceremoniály, britská stráž většinou v mezičase působí na zahraničních operacích,“ popisuje odlišnosti historik.
Německý bundeswehr
Srovnatelný s Hradní stráží je podle historika strážný prapor berlínského bundeswehru Wachbataillon. „Čítá něco přes tisíc vojáků, takže ten počet je vyšší. Jejich úkoly jsou ale stejně jako v případě české Hradní stráže rozličné,“ popisuje Špitálník s tím, že ani u jedné z jednotek nejde pouze o střežení sídla prezidenta ve slavnostních stejnokrojích.
Počet stráže se neodvíjí od počtu obyvatel nebo velikosti země a armády, upozorňuje historik. „Úkoly při střežení jsou víceméně stejné. Vojáci Hradní stráže dokonce střeží mnohem větší areál než jejich němečtí kolegové,“ konstatuje Špitálník.