Bradáčová se ujala funkce nejvyšší státní zástupkyně. Jednou z jejích priorit je digitalizace úřadu
Mezi priority nové nejvyšší státní zástupkyně Lenky Bradáčové bude patřit kriminalita dětí a mladistvých, sjednocování trestání či „převedení Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) do digitální doby“. Zaměřit se chce v tomto ohledu na informační systémy, analytiku i kyberkriminalitu. Uvedla to při úterním nástupu do funkce. Také zopakovala, že by ráda zredukovala počet stupňů v soustavě státních zastupitelství ze čtyř na tři.
Bradáčová připomněla, že zákon jí jasně vymezuje mandát nejvyšší státní zástupkyně, a to na sedm let. Některé koncepční změny, které chce na NSZ prosadit, jsou podle ní proveditelné v tomto časovém horizontu. O dalších by ráda přinejmenším zahájila debatu.
‚Lovkyně mafiánů‘ novou šéfkou žalobců. Proč si Blažek vybral právě Bradáčovou a co chystá za změny
Číst článek
„Bude záležet i na tom, jakou představu bude mít další ministr spravedlnosti po volbách, které nás v tomto roce čekají. To je pro NSZ samozřejmě klíčová záležitost,“ podotkla.
„Určitě budu chtít debatovat o třech stupních státního zastupitelství. O zefektivnění systému, který zde vznikl v roce 1994 jako jistý relikt doby po zániku federace,“ prohlásila Bradáčová.
Připomněla, že otázkou se zabývala už předloha, která skončila v roce 2012 ve Sněmovně v druhém čtení. „Jsem přesvědčená, že pro deset milionů obyvatel této země jsou tři stupně dostatečné,“ pokračovala.
To, který konkrétní stupeň by měl zaniknout, chce nejprve řešit se státními zástupci a ministerstvem spravedlnosti. Změnu označila v prvopočátku za organizační přeskupení sil, následně by ale podle ní měla také snížit počty státních zástupců.
Kriminalita nezletilých
K otázce trestů Bradáčová poukázala na to, že debatu ohledně potřeby sjednocení ukládání trestů vedou nejenom odborné kruhy, ale i laická veřejnost. Nová šéfka žalobců by chtěla nastavit systémové vzdělávání státních zástupců.
Ohledně kriminality mladistvých a nezletilých zmínila, že několik měsíců uplynulého roku ukázalo, že tato problematika je naléhavou záležitostí nejenom v Česku.
Dosavadní dlouholetá šéfka Vrchního státního zastupitelství v Praze Bradáčová dále uvedla, že NSZ by nyní bylo vyloučené z dohledu v kauzách, které dozorovala. Žádný takový případ ale podle ní není. V případech, v nichž dávala pokyn jako vrchní státní zástupkyně, by rozhodování přešlo na náměstka NSZ.
Bradáčová nemá pokoru, tvrdí novinář. ‚Jiné jméno ve veřejném prostoru nebylo,‘ namítá advokát
Číst článek
Dosavadní pražskou vrchní státní zástupkyni uvedli v Brně do nové funkce premiér Petr Fiala (ODS), jehož vláda nominaci Bradáčové v lednu schválila, a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS), který ji na post navrhl.
Fiala řekl, že mezi úkoly šéfky žalobců bude patřit i posilování důvěry občanů ve státní zastupitelství, a to srozumitelnou a otevřenou komunikací. Ocenil přátelské předání funkce mezi Bradáčovou a odcházejícím Igorem Střížem. Podle premiéra to svědčí o dobrém stavu NSZ.
Bradáčová v úterý Střížovi před novináři poděkovala a označila ho za svého přítele. Uvedla, že byl celoživotním profesionálem a že se svým jednáním, naplňováním pravomocí i velmi pevným postojem zasloužil o emancipaci státního zastupitelství.
Stříž se rozhodl rezignovat a od státních zástupců zcela odejít. Žalobce řídil od roku 2021, odchod vysvětlil osobními důvody. Nadále se hodlá věnovat advokacii.