Babišova vláda podala demisi. Poslanci neschválili Ondráčka do čela komise pro kontrolu GIBS

  • Vláda by při projednávání unijní reformy azylové politiky měla zablokovat zavedení mechanismu pro přerozdělování uchazečů o azyl v rámci států Evropské unie.
  • Druhé kolo jednání o povolebním uspořádání odstartovalo schůzkou ANO s ČSSD. Dohodly se, že budou dále jednat o společných bodech ve svých programech. ANO se ve středu sejde s SPD a začátkem příštího týdne s KSČM.
  • Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček nepovede sněmovní komisi pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů. Ke zvolení mu chybělo 11 hlasů.
  • Menšinová vláda premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše schválila svou demisi. Ministři budou vládnout dál až do jmenování nového kabinetu.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 21:45 17. 1. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

Vláda by při projednávání unijní reformy azylové politiky měla zablokovat zavedení mechanismu pro přerozdělování uchazečů o azyl v rámci států Evropské unie.

Vláda by měla v Evropské unii zablokovat přerozdělování žadatelů o azyl, shodli se poslanci

Číst článek

„Sněmovna důrazně odmítá návrh Evropské komise na zavedení takzvaného korekčního přidělovacího mechanismu a na něj navázané finanční sankce," shodla se dolní komora po celodenním jednání o azylové reformě.

Odpovědnost za udělování azylu by si pak podle ní měly ponechat pouze členské státy.

Na tomto postoji se dohodli zástupci všech devíti sněmovních frakcí a sněmovna ho přijala téměř jednomyslně hlasy 163 ze 165 přítomných poslanců.

Článek pokračuje pod online reportáží.

JEDNÁNÍ ANO A ČSSD

Zástupci hnutí ANO a ČSSD ve středu zasedli k povolebnímu vyjednávání. Domluvili se na tom, že jejich menší expertní týmy budou dále hledat shodné body v jejich programech.

ANO a ČSSD: Budeme řešit program. O zapojení sociálních demokratů do vlády má rozhodnout sjezd

Číst článek

Konečné slovo o případném zapojení sociální demokracie do vlády by měl mít mimořádný sjezd strany v polovině února, oznámil úřadující předseda ČSSD Milan Chovanec.

ČSSD má podle něj několik konkrétních podmínek. „Zaprvé žádná obviněná osoba nesmí být v budoucí vládě. Zadruhé hnutí ANO by kvůli kauze Čapí hnízdo nemělo držet ministerstva vnitra, spravedlnosti a financí,“ doplnil Chovanec.

Za klíčový prvek možné dohody také označil program, například bezpečnost, růst mezd či důchodů a podporu rodin s dětmi.

Pokud se uskuteční další jednání mezi ANO a ČSSD, bude to do konce ledna. ANO pak ve čtvrtek čeká jednání s hnutím SPD v čele s Tomiem Okamurou. Začátkem příštího týdne se pak zástupci hnutí potkají s KSČM.

Komunista Ondráček znovu neuspěl

Poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) nepovede sněmovní Komisi pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů. Poslanecká sněmovna ho nezvolila v opakované volbě.

Komunista Ondráček znovu neuspěl. Poslanci ho nezvolili šéfem komise pro kontrolu GIBS

Číst článek

Ondráček potřeboval ke zvolení 94 hlasů, dostal jich 83. Hlasovací lístky si vyzvedlo 186 poslanců, volby se zúčastnilo 128 z nich. Výsledky oznámil předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO).

Uskuteční se nová volba, do níž budou moci kluby navrhovat nové kandidáty. Zatím není jasné, kdy se bude konat.

Ondráček řekl, že výsledek volby respektuje. „Je to rozhodnutí orgánu sněmovny nebo poslanců a já to respektuji. Pokud se náš politický klub rozhodne, že mám být znovu nominantem, budu respektovat jejich rozhodnutí,“ řekl pro Radiožurnál Ondráček.

„Pokud nebude Zdeněk Ondráček zvolen, tak do následující volby postaví Piráti protikandidáta. Máme dvě možnosti, které zvažujeme,“ uvedl už v úterý poslanec Mikuláš Ferjenčík (Piráti). Členem komise pro kontrolu GIBS je předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Vláda podala demisi

Premiér v demisi Andrej Babiš zahájil tiskovou konferenci po jednání vlády oznámením, že se jeho kabinet shodl na demisi. Tu musí nejprve doručit prezidentu Miloši Zemanovi.

Nikde není zákon, že musím být ve vládě. Rozhodne hnutí ANO, řekl Babiš pro Českou televizi

Číst článek

„Já požádám u pana prezidenta, abych mu tu demisi předal osobně,“ řekl premiér s tím, že chce demisi přinést na Hrad osobně.

Tuto tradici předsedů vlád porušil poprvé vloni na podzim Bohuslav Sobotka z ČSSD. Demisi tehdy poslal dopisem a na Hrad ji doručil zástupce Úřadu vlády. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček ve středu řekl, že o přesném termínu předání demise Babišovy vlády se teprve jedná.

Prezident Miloš Zeman už avizoval, že druhým pokusem o sestavení vlády pověří znovu Andreje Babiše. Zároveň řekl, že mu dá pro vyjednávání s ostatními stranami dostatek času a tentokrát po něm bude dopředu chtít podpisy většiny poslanců.

Vláda bez důvěry

Až do jmenování nové vlády budou stávající ministři vládnout v demisi. Podle většiny z nich to jejich práci nijak neomezí, řekla to třeba ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová za hnutí ANO.

Ministryně obrany Karla Šlechtová naopak řekla, že dokud vláda nebude mít důvěru anebo toleranci ve sněmovně, nepodepíše žádné velké armádní zakázky. Její resort aktuálně řeší nákupy za asi 30 miliard korun.

Česko se nepřidá k polské žalobě proti limitům znečištění, rozhodla vláda

Číst článek

Ještě před schválením demise kabinet projednal návrhy několika nových zákonů. Mezi nimi například ústavního zákona o obecném referendu. Pět ministerstev doporučilo kabinetu vyjádřit s návrhem nesouhlas. Vláda nakonec k návrhu vyslovila neutrální stanovisko.

„S tím, že naše představa je, že to kvórum by mělo být asi 10 procent, to znamená asi 800 tisíc lidí, že by tam měla být témata, která by neměla být otázkou referenda jako naše zahraniční závazky,“ okomentoval Babiš.

Původní návrh hnutí SPD navrhuje, že pro vyvolání referenda bude stačit 100 tisíc podpisů a lidé by mohli hlasovat o čemkoli, co není v rozporu s Listinou základních práv a svobod.

Vláda také rozhodla, že Česko se nepřidá k žalobě Polska proti přísnějším limitům znečištění ovzduší. Omezení pro průmyslové podniky vloni schválila Evropská komise. Pokračuje ministr životního prostředí Richard Brabec z hnutí ANO.

Proti přísnějším limitům naopak vystupuje ministerstvo průmyslu. Podle šéfa resortu Tomáše Hünera povedou ke zvýšení cen tepla a elektřiny.

jel, Jana Čermáková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme