České děti by nově měly jíst k snídani med. Stát se inspiroval ve Slovinsku
Čeští školáci by nově měli jíst takzvané medové snídaně. Projekt připravilo ministerstvo zemědělství, které chce naučit děti zdravě snídat a zároveň podpořit včelaře. Inspirovalo ve Slovinsku, kde medové snídaně fungují už 8 let.
„Medová snídaně probíhá tak, že přijde včelař, který vysvětlí základní postupy chovu včel – co dělají dělnice, královna a trubci, to je část edukativní. A pak probíhá tradiční snídaně – chleba s máslem, medem a mlékem,“ popisuje ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL.
Medové snídaně zatím ochutná přibližně 1500 dětí. Projekt bude ministerstvo letos stát více než 100 tisíc korun. V případě zájmu mateřských škol a školek by se ale finanční podpora mohla příští rok zvýšit.
Děti můžou být ve škole unavené i kvůli tomu, že nesnídají. Stát chce teď proto nově zavést takzvané medové snídaně. Více Veronika Hlaváčová
„Pro příští rok očekáváme, jaký bude zájem. Byli bychom připraveni do toho dát až tři miliony korun,“ upřesňuje Jurečka.
Podle diabetoložky Barbory Červíčkové jsou snídaně důležité, protože hladové dítě ztrácí pozornost a má větší sklony k obezitě.
„Pro dítě je důležitá dobrá, kvalitní snídaně. Jak připravíme organismus a mysl do školního dne, tak to dítě zúročí,“ upozornila před časem Červíčková.
Kromě zdravého stravování dětí má projekt podpořit také včelaře. Těm se nápad zamlouvá. Předseda Českého svazu včelařů Karel Brückler upozorňuje, že spotřeba medu oproti ostatním zemím nízká.
„Podle statistiky je spotřeba medu na jednu osobu v České republice 0,7 kilogramu,“ dodává Brückler.
Nápadem se resort zemědělství inspiroval ve Slovinsku, kde se konají pravidelné medové snídaně jednou ročně.
„20. listopadu děti v mateřských a základních školách v celém Slovinsku snídají slovinský med. Loni se medové snídaně uskutečnily v 94 procentech škol. O finanční náklady se stará ministerstvo zemědělství,“ dodává zástupce slovinského velvyslance v Praze Simon Konobelj.
Stát od roku 1999 dává peníze na mléko a od roku 2009 i na ovoce pro školáky. Ročně na tyto programy přispívá desítkami milionů korun, další peníze přidává Evropská unie.
Dotační programy mají své zastánce i odpůrce. Zastánci obhajují zdravotní a výchovné účinky obou programů. Odpůrci upozorňují na to, že podobné programy deformují trh, zvýhodňují některé výrobky a výrobce na úkor druhých a stojí daňové poplatníky peníze.