Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

České poště pomáhají vězni. Spolupráce je pro ni levná a odsouzeným pomáhá s pracovními návyky

Dceřinná společnost České pošty Balíkovna řeší nedostatek zaměstnanců. Zaměstnává proto vězně z devíti českých věznic, kteří dojíždí do práce autobusy zajištěnými přímo od Balíkovny. S náporem práce brzy budou pomáhat trestanci z další, desáté věznice v Jiřicích. „O zapojení dalších osob máme dlouhodobě zájem, přičemž postupujeme vždy s ohledem na kapacity a potřeby konkrétních pracovišť,“ uvedl pro Aktuálně.cz mluvčí Balíkovny Milan Šmíd.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poštovní balíky standardizované velikosti, vlevo balíky jiných rozměrů

Balíkovna si najala podle Aktuálně.cz 186 vězňů (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Balíkovna si najala podle Aktuálně.cz 186 vězňů z věznicí v Bělušicích, Heřmanicích, Hradci Králové, Liberci, Pardubicích, Plzni, Pankráci, Rapoticích a Teplicích. Od června se zapojí i vězni z Jiřic. 

25:45

V přeplněných vězeních neumíme rozeznat, kdo stojí o pomoc a další šanci, vadí šéfce probační služby

Číst článek

Trestanci jezdí ve většině případů na směny autobusy zajištěnými od Balíkovny, jen v Hradci Králové chodí pěšky. Balíkovna chce, aby pro ni mohli vězni pracovat přímo z vězení, kde pro ni již dříve například třídili balíky z Číny. Změna zákona tuto spolupráci ale ukončila a Balíkovna proto hledá nová řešení.

„Uvědomujeme si, že věznice disponují výrobními prostory a zároveň kapacitami odsouzených, kteří mohou pracovat, ale nemohou být zařazeni do venkovního režimu,“ říká Šmíd.

K zaměstnávání odsouzených je třeba dodržovat bezpečnostní jako je ostraha, kterou zajišťuje zaměstnavatel, nebo možnost kontroly vězňů během směny.

Častá praxe

Zaměstnávání odsouzených je stále častější praxe v soukromých i státních firmách.

Má to výhodu v podobě levnější pracovní síly pro zaměstnavatele a možnosti získat a udržet pracovní návyky pro odsouzené,“ uvádí Petr Schneedörfler, ředitel spolku Lighthouse Academy, který pracuje s lidmi ve výkonu trestu a pomáhá jim vracet se zpět do života. Podle něj je velmi časté, že odsouzený pak v daném zaměstnání zůstává i po propuštění.

Vězni si mohou vydělat maximálně do 25 tisíc hrubého, jejich výplaty se dělí do čtyřech kategorií. S vysokoškolským vzděláním si mohou vydělat 120 procent minimální mzdy, která činí od letošního ledna 20 800 korun měsíčně. Vězni bez kvalifikace vydělávají 50 procent minimální mzdy.

kma Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme