Česko recykluje třetinu komunálního odpadu, což je méně než evropský průměr
Česko málo recykluje komunální odpad. Zjistila to Evropská agentura pro životní prostředí a Evropská komise. Podle údajů ministerstva životního prostředí se z komunálního odpadu znovu zpracovává pouhých 31%. To je dvakrát méně než v nejvyspělejších zemích evropské sedmadvacítky, například v Rakousku.
Evropská komise vydala sedm doporučení státům, které nejméně recyklují komunální dopad. S některými z těchto doporučení souhlasí i Ladislav Trylč z ministerstva životního prostředí.
„Třeba zavedení progresivního skládkovacího poplatku, respektive jeho zvýšení. Tam je v tuhle chvíli jednoznačná shoda. My víme, že skládkovací poplatek se bude zvyšovat. Stále se vedou diskuze o té finální podobě a o tom, kdo bude příjemce toho poplatku,“ říká Trylč.
Hnutí Duha vítá návrh Evropské komise, aby lidé měli možnost platit jen za ten odpad, který skutečně vyprodukují.
„Ve většině obcí je lidem jedno, kolik těch popelnic naplní. Často si řeknou: Když se zaplatily, tak přeci mohu vyhodit, kolik chci. Jenže to je úplně zvrácený přístup,“ vysvětluje tiskový mluvčí hnutí Jan Piňos.
Ministerstvo ale před takovým opatřením varuje. Podle Ladislava Trylče by jeho plošné zavedení vedlo k tomu, že by lidé ve větší míře spalovali odpad doma v kamnech, aby ušetřili za poplatky.
„Domníváme se, že kdyby se takovéto systémy významněji rozšířily v České republice, tak by množství komunálního odpadu opravdu kleslo. Ale bylo by to na úkor jiných složek životního prostředí. Občané by zkrátka měli tendenci spíše ušetřit za každou cenu a s těmi odpady by nějakým způsobem nelegálně nakládali,“ dodává Ladislav Trylč.
Rezort by proto nechal takové rozhodnutí na samotných obcích.
Piňos: Spalovny jsou byznys pro lobby
Podle Jana Piňose by měla být na prvním místě prevence. A likvidace komunálního odpadu ve spalovnách by naopak měla být až předposlední možnost před skládkováním. Proto kritizuje plán ministerstva na stavbu nových spaloven.
„Spalovny jsou obrovský byznys pro stavební lobby a pro technologickou lobby. Navíc, kdybychom ty spalovny skutečně vystavěli, tak bychom je museli krmit odpadem, který nemáme. My dnes nevyprodukujeme zdaleka tolik odpadu.“ říká tiskový mluvčí hnutí Duha.
S tímto tvrzením však nesouhlasí Ladislav Trylč.
„Modelový příklad, kdy by recyklace odpadů byla 60% a měli bychom nyní pět spaloven, tak stále máme zhruba jeden 1 200 000 tun odpadů, se kterým musíme nějakým způsobem nakládat a víme, že ho nechceme skládkovat. Domníváme se tedy, že nové kapacity pro energetické využití odpadu by v České republice vzniknout mělo,“ říká Trylč, který zároveň upozorňuje, že v České republice je oproti západním zemím daleko méně spaloven na počet obyvatel.