Česku hrozí nové povodně, přijdou bouřky, vítr a intenzivní déšť

Riziko povodní v Česku trvá. Přicházejí další vydatné deště. Meteorologové varují před silným větrem a sesuvy půdy, na podmáčených místech by vítr mohl vyvracet stromy. Lidé by měli sledovat vývoj počasí a v zájmu své bezpečnosti dodržovat nařízení a pokyny úřadů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zaplavený Střekov

Zaplavený Střekov | Foto: David Kalvas | Zdroj: Český rozhlas

„Potvrdilo se vysoké riziko významné srážkové činnosti počínaje nedělí až do úterý 11. června, se všemi důsledky z toho vyplývajícími. To znamená vysokého rizika povodní, silného větru, sesuvů půdy. Na podmáčené půdě může kvůli silnému větru docházet i k vyvracení stromů,“ varoval premiér Petr Nečas.

Bouřky podle výstrahy meteorologů zasáhnou už dnes většinu Čech a zítra zbytek republiky. V jižních, středních a severních Čechách tak trvá extrémní nebezpečí povodní a nižší stupně nebezpečí vyhlásili meteorologové i pro další kraje.

Přehrát

00:00 / 00:00

O aktuální situaci mluvil ve Víkendovém Odpoledním Radiožurnálu meteorolog Štefan Handžák

Rozsáhlé plošné zvýšení hladin řek jako při povodních v minulých dnech je málo pravděpodobné. Spíš půjde o takzvané lokální bleskové povodně.

Dnes spadlo podle meteorologa Štefana Handžáka nejvíc srážek v okolí Jičína a také v oblasti Orlických hor. „Úhrny se pohybovaly za 6 hodin kolem 30 až 40 milimetrů.“

PRE varuje před falešnými energetiky. Vybírají peníze za kontrolu po povodních

Číst článek

Starostové postižených obcí by přesto měli zachovat protipovodňová opatření. Důležité je, aby bylo možné okamžitě obnovit protipovodňové zábrany, vysvětlil ministr životního prostředí a člen ústřední povodňové komise Tomáš Chalupa (ODS).

„Základní princip tohoto nařízení spočívá v tom, že když mají rozebíratelné zábrany přes silnici, to znamená, že je vyndají, ale nesbalí a jsou schopni je za hodinu postavit zpátky. Jde o to, aby někdo neprokopl hráz, nerozebral ji a nevrátil do skladu a pak ji nebyl schopen efektivně postavit v čase.“

Na povodňových kontech je přes 22 milionů. Pomáhat lze i přes Nadační fond ČRo

Číst článek

Stále se také upouští vltavská kaskáda, aby případně zadržela vodu. Orlík má prostor pro zadržení srážek prázdný, Lipno už téměř také, a navíc je vypuštěná i část Slap.

Igor Maňour, Věra Pfeifferová, Tereza Janouškovcová Bartůňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme