Česko zasáhly bouřky doprovázené silným větrem. V Plzni dosahoval rychlosti až 125 km/h
Českem se v pátek a v noci na sobotu přehnaly extrémní bouřky provázené silným větrem, deštěm a místy kroupami. Hasiči zasahovali u desítek případů, nejčastěji u popadaných stromů. Bouřka poškodila třeba pražské stanové městečko pro ukrajinské uprchlíky. Nikdo se nezranil, po půlnoci se povedlo provoz tábora obnovit. Počasí zkomplikovalo také železniční a leteckou dopravu. Na stanici Plzeň-Mikulka naměřili meteorologové vítr o rychlosti 125 km/h.
Kvůli popadaným stromům na koleje či trakční vedení se v pátek večer zastavil železniční provoz na několik úsecích v západních, středních a jižních Čechách, například v okolí Chebu, mezi Klatovy a Plzní, u Písku, mezi Vlašimí a Postupicemi nebo mezi stanicemi Světice – Praha-Uhříněves na hlavní trati mezi Prahou a Benešovem. Omezení zůstávalo mezi Plzní a Chebem nebo Veřovicemi a Štramberkem.
Bouřka dočasně omezila také provoz na ploše Letiště Václava Havla v pražské Ruzyni. Poškozeno bylo i stanové městečko, ve kterém je v pražské Troji ubytovaná část uprchlíků z Ukrajiny. Hasičům se však ještě v noci podařilo provoz tábora plně obnovit, informovali na twitteru pražští hasiči.
Ve stanovém městečku mezi Povltavskou ulicí a městským okruhem je od minulého víkendu ubytovaná část Ukrajinců čekajících na ověření totožnosti. Má kapacitu pro 150 lidí. Bouřka poškodila v táboře několik stanů a oplocení. Uprchlíci proto byli přesunuti do dvou evakuačních autobusů.
Několik jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů spolu s personálem tábora ihned zahájili odstraňování následků bouřky. „Ve 2.00 byl provoz tábora plně obnoven a uprchlíci byli uloženi na lehátka,“ uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.
Hasičské jednotky podle něj vyjížděli od pátečního večera k 75 případům souvisejícím s bouřkou a silným větrem. Nejčastěji zasahovali u popadaných stromů a větví či uvolněných plechů.
Ve Středočeském bouřka kraji lámala stromy a strhávala střechy. V Lužné u Rakovníka hořel po úderu blesku dům, předběžný odhad škody je čtyři miliony korun.
„Událost se stala ve 20.15 v pátek večer. Vyhlášen byl druhý stupeň poplachu, protože šlo o dílnu o půdorysu 30 krát 10 m, uvnitř které byly vozidla a tlakové lahve,“ popsal mluvčí středočeských hasičů Jan Sýkora. Požár se hasičům podařilo dostat pod kontrolu kolem 22.30.
Nejméně tři tornáda, jeden mrtvý a desítky zraněných. Německo sčítá škody po páteční bouři
Číst článek
Nejvíce popadaných stromů či ulámaných větví museli hasiči na Vysočině odklízet na Havlíčkobrodsku a Žďársku. Stromy většinou bránily průjezdnosti silnic. Ve Svratce na Žďársku spadlo několik stromů na dráty elektrického vedení.
V Královéhradeckém kraji noční bouře lámala stromy a poškodila několik aut. Hasiči měli v kraji do sobotního rána 124 výjezdů. V několika případech stromy spadly na auta, nikdo ale nebyl zraněn.
Bez zranění se obešel i požár v obci Srch u Pardubic. V noci tam blesk zasáhl karavan, ve kterém následně vybuchla propanbutanová bomba. Pardubičtí hasiči také zachraňovali slepice v odchovně v Opatovicích nad Labem, kvůli bouři tam vypadla klimatizace a hrozilo přehřátí zvířat. Ve třech halách proto hasiči napojili ventilátory na elektrocentrály a v chodu je udrželi celou noc.
Zejména na západě Čech meteorologové zaznamenali velmi silné, lokálně až extrémní nárazy větru. Maximální změřený náraz byl na stanici Plzeň-Mikulka, kde foukal vítr o rychlosti 34,6 metru za sekundu, tedy 125 kilometrů v hodině.
Poryvy větru o rychlosti vyšší než 100 kilometrů za hodinu ale zaznamenaly i některé stanice více na východ. Například v Neumětelech na Berounsku foukalo rychlostí až 111 kilometrů v hodině.
Kromě silného větru a deště byly bouřky na některých místech provázené i kroupami. Na Karlovarsku měly podle předběžného hodnocení meteorologů zřejmě průměr i kolem dvou centimetrů. „Nemůžeme ale právě tam vyloučit lokálně i přítomnost větších krup,“ uvedli na facebooku.
V důsledku silných nočních bouřek bylo v sobotu ráno bez elektřiny přibližně 14 000 odběratelů. Nejvíce poruch energetici evidovali ve středních Čechách a Plzeňském kraji.