Chřipka a nachlazení jsou nejčastější důvody pracovní neschopnosti Čechů
Akutní infekce dýchacích cest včetně chřipky a nachlazení vedou žebříček důvodů pracovní neschopnosti v Česku. Hned za nimi jsou nemoci pohybové soustavy, hlavně potíže s páteří, a pak úrazy a otravy. Vyplývá to z posledních dat České správy sociálního zabezpečení za první čtvrtletí roku. Češi také využívají neschopenky méně než dřív.
„Já jsem naštěstí vždycky jenom nastydlá, takže to vyřešil třeba prodloužený víkend, a v tom případě jsem si vzala jeden den dovolené. Anebo využívám možnosti zaměstnavatele, který poskytuje za rok tři dny na vyléčení,“ popisuje své zkušenosti jedna z pacientek.
„Neschopenku jsem měl naposledy před nějakými pěti šesti lety, když jsem byl na nemocničním zákroku asi týden, od té doby ne,“ říká další.
Statistiku potvrzují také zkušenosti praktických lékařů.
„Infekce horních a dolních dýchacích cest, angíny nebo vysoké horečky, kdy to pacient není schopen zvládnout sám domácí léčbou a přijde k nám,“ vysvětluje Irena Kudrnovská z Prahy, na které nemoci píše neschopenky nejčastěji.
Celkem v Česku neschopenek mírně ubylo. Možná proto, že lidé čím dál víc marodí o dovolené. Do konce března bylo přes 350 tisíc případů pracovní neschopnosti.
„Nejvíce případů pracovních neschopností jsme zaznamenali v Praze. Případů bylo přes 45 tisíc, dále v regionu Moravskoslezského kraje, Středočeského kraje a Jihomoravského kraje. V Jihomoravském kraji už to bylo 39 tisíc případů pracovních neschopností,“ upřesňujen Jana Buraňová z České správy sociálního zabezpečení.
Za první čtvrtletí roku přišlo o nemocenskou na 600 lidí. Nejvíce podvodníků odhalili úředníci v Jihomoravském kraji.