V červenci zemřelo s covidem víc lidí než za červen a květen dohromady. Je to víc i v meziročním srovnání
S růstem počtu nových případů covidu v poslední době v Česku přibývá také lidí, kteří s nákazou zemřeli. V červenci je dosud obětí 146. To je více než za červen a květen dohromady. Nárůst začal hlavně v posledním červencovém týdnu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Stále jsou ale počty obětí výrazně nižší než v některých předchozích vlnách nákazy. Například loni v březnu umíralo s covidem i více než 200 lidí denně.
Za posledních osm dní zemřelo s koronavirem 78 lidí, tedy v průměru téměř deset za den. Až do minulé soboty přitom platilo, že více než deset nakažených lidí za jeden den zemřelo v Česku naposledy 5. května.
Na poslední červencovou sobotu připadá zatím pouze jedno úmrtí, údaje z posledních dní ale většinou při dalších aktualizacích rostou.
Minulý týden se v Česku covidem-19 nakazilo skoro 17 tisíc lidí. Nákaza se již ale šíří pomaleji
Číst článek
Letní covidová vlna je podle odborníků způsobena submutací koronavirové varianty omikron, která je sice nakažlivější, ale proti některým předchozím má mírnější průběh. Potvrzují to i statistiky, a to navzdory vyššímu počtu úmrtí v posledních dnech.
Například letos v lednu bylo obětí 1034, v únoru 1437, v březnu 868 a v dubnu 461. Za loňský březen pak zemřelo dokonce více než 6000 lidí s covidem. V meziročním srovnání je na tom ale letošní červenec výrazně hůř.
Za první měsíc loňských prázdnin eviduje ministerstvo pouze 16 úmrtí s koronavirem. Od začátku epidemie v březnu 2020 zemřelo v Česku s covidem 40 469 lidí.
Nová letní vlna
Epidemie koronaviru začala v Česku opět zrychlovat na začátku června. V posledních třech dnech se ale počty nových případů v týdenním srovnání už snížily. V sobotu laboratoře odhalily 635 nakažených, o třetinu méně než před týdnem. Počet hospitalizovaných klesl na 1049, v těžkém stavu je v nemocnicích 38 lidí.
336 milionů za nevyužitý lék na covid? Peníze nemusí nemocnicím pokrýt náklady, státní o ně žádat nemají
Číst článek
Testovat se v sobotu nechalo téměř 3000 lidí, asi o 800 méně než minulý týden. Mírně se zvýšila pozitivita u preventivních testů. Dosáhla 11,8 procenta, minulou sobotu to bylo 11,22 procenta.
U ostatních dvou typů testů ale podíl pozitivních nálezů klesl. U nejčastějších diagnostických testů, které podstupují lidé vykazující příznaky nemoci, to bylo téměř o pět procentních bodů na 30,7 procenta.
Na 100 000 obyvatel připadá za posledních sedm dní 154 nakažených. Takzvané incidenční číslo v posledních dnech nepatrně klesá. Nejhorší situace je nadále v Praze, kde na 100 000 obyvatel připadá za sedm dní 222 nakažených. Naopak v Libereckém kraji má incidenční číslo hodnotu 93. V žádném jiném kraji se pod stovku nedostalo.
Od začátku epidemie v březnu 2020 odhalily laboratoře v Česku více než 3,98 milionu případů nákazy koronavirem. Do toho nejsou zahrnuty případy, kdy se někdo nakazil opakovaně. Podezření na opakovanou nákazu eviduje ministerstvo téměř 285 000.
Očkování proti covidu v sobotu podstoupilo 924 lidí, o 400 více než před týdnem. Přes 700 lidí si přišlo pro čtvrtou dávku vakcíny, tedy druhou posilující. Právě o tu je v poslední době největší zájem. Lidé si pro ni mohou chodit od 18. července, dosud této možnosti využilo téměř 50 000 očkovaných.
Plně naočkováno bylo v Česku proti covidu téměř 6,89 milionu lidí, z nich bezmála 4,27 milionu dostalo první posilující dávku vakcíny.