Právník Michal a podnikatel Überall podali ústavní stížnost. Byli odsouzeni za daňové úniky
Právník David Michal, jenž si má odpykat šest let ve vězení za krácení daní při prodeji pozemků v pražských Hodkovičkách, podal ústavní stížnost. Mimořádný opravný prostředek využil také podnikatel Ferdinand Überall, jenž si vyslechl pětiletý trest. Vychází to z justičních databází. O stížnostech zatím není rozhodnuto.
Oba muži vinu od počátku popírali. Podle pražských soudů však nebylo pochyb o tom, že se dopustili trestného činu ve snaze zatajit daňovou povinnost. Michal dostal také peněžitý trest 3,65 milionu korun a zákaz činnosti. Überall musí zaplatit 500 000 korun.
Ústavní soud odmítl stížnost bývalé účetní Bialešové v korupční kauze Homolka. Podmínka tak platí
Číst článek
„Jednání realizované obviněnými (...) podléhalo v České republice zdanění, a to v podobě daně z příjmu, na což bylo nutné odpovídajícím způsobem (...) reagovat, což však obvinění zcela záměrně neučinili,“ stálo v rozhodnutí Nejvyššího soudu, který dovolání obou mužů odmítl.
Podle verdiktu muži úmyslně nepodali v roce 2016 v Česku daňové přiznání a nezaplatili daň z příjmů právnických osob, a to konkrétně „nastrčených“ kyperských společností Varvadi Limited a Certonia Trading Limited.
Zkrácení daní obžaloba vyčíslila na 29,8 milionu korun, odvolací soud částku snížil zhruba na 28 milionů.
Kauza Homolka
Michal byl pravomocně odsouzen i v souvislosti se zmanipulovanými zakázkami Nemocnice Na Homolce, dostal podmínku a pokutu. Šest let vězení v pozemkové kauze představuje souhrnný trest. I v kauze Homolka Michal podával ústavní stížnost, soud ji už odmítl.
Advokátní komora řeší vyloučení ‚Rittigova právníka‘. ‚Podle soudu k tomu není důvod,‘ říká jeho obhájkyně
Číst článek
Bývalý advokát figuroval i v kauze petrochemické firmy Oleo Chemical, kde jej justice pravomocně osvobodila, stejně jako v kauze údajného vyzrazení utajované zprávy BIS a v případu souvisejícím s pražským dopravním podnikem.
Überall nedávno uspěl u Ústavního soudu, který konstatoval, že Městský soud v Praze chyboval při vydání příkazu k dodání podnikatele do výkonu trestu.
Předchozí výzvu k dobrovolnému nástupu do věznice doručovala justice Überallovi na jinou adresu, než na které do té doby písemnosti přebíral.
Nakonec jej musela odvézt do věznice policie, právě na základě sporného příkazu, který Ústavní soud zrušil. Nález neměl přímý dopad na výkon trestu. Otevřel ale možnost pro případné odškodnění.