Bývalý poslanec Feri podal dovolání k Nejvyššímu soudu, odmítá svou vinu v kauze několika znásilnění

Bývalý poslanec Dominik Feri, kterému soudy uložily tříleté vězení za znásilnění dvou dívek a za další pokus o znásilnění, podal dovolání k Nejvyššímu soudu. Vyplývá to z informací v justiční databázi. Feri nastoupil do vězení koncem května. Vinu od počátku odmítá, zpochybňuje věrohodnost dívek. Podání dovolání k Nejvyššímu soudu potvrdil serveru iROZHLAS.cz soudce Marek Bodlák.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 19:10 19. 6. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud s Dominikem Ferim

Soud s Dominikem Ferim (archivní foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Obžalovaný podal v uvedené trestní věci dovolání, a to prostřednictvím zdejšího soudu. Dovolání bude nejprve přezkoumáno z hlediska toho, zda splňuje všechny obsahové náležitosti a dále bude rozesláno k případnému vyjádření státnímu zástupci. Po uplynutí lhůty k podání dovolání všem oprávněným osobám bude dovolání spolu se spisy odesláno nejvyššímu soudu,“ vysvětluje soudce Marek Bodlák pro iROZHLAS.cz.

Obvodní soud pro Prahu 3 uznal Feriho vinným loni v listopadu, odvolací soud rozsudek potvrdil v dubnu. Odmítl, že je uložený nepodmíněný trest vězení nepřiměřeně přísný. Odvolací senát připomněl, že Ferimu za každé ze dvou dokonaných znásilnění hrozilo dva až deset let odnětí svobody.

Feri může být znovu souzen. Ústavní soud uznal stížnost jedné oběti, jejíž případ policie odložila

Číst článek

Podmíněný nebo jiný alternativní trest nebyl podle soudu namístě kvůli společenské škodlivosti Feriho jednání. Jedinou polehčující okolností byla exposlancova dosavadní beztrestnost.

Dva dokonané skutky znásilnění se podle pravomocného rozsudku staly ve Feriho žižkovském bytě. Tehdejší mladý teplický radní, student práv a populární influencer tam podle pravomocného rozsudku v březnu a listopadu roku 2016 líbal a osahával dvě dívky přes jejich nesouhlas a následně s nimi prováděl různé sexuální praktiky. Jedné z nich bylo v té době 17 let.

V roce 2018 se pak Feri podle rozsudku pokusil o další znásilnění, když se snažil líbat a osahávat stážistku, kterou si jako poslanec přivedl do Sněmovny.

Feri v odvolání u Městského soudu v Praze dva ze skutků popřel, třetí označil za dobrovolný sex. Obvodnímu soudu vyčetl to, že nepředvolal jím navržené svědky, že vycházel z neobjektivních znaleckých posudků a že se nevypořádal s existující judikaturou.

Ústavní soud minulý týden vyhověl stížnosti jedné z pěti žen, jejíž případ policie původně odložila. Dívka, jejímž případem se bude státní zastupitelství znovu zabývat, tvrdila, že měla s Ferim ve svých 17 letech souhlasný sexuální styk, při kterém si Feri sundal kondom, s tím však už partnerka nesouhlasila.

Policie ani státní zástupci v tom nespatřovali trestný čin. Ústavní soud má ale jiný názor, podobné počínání lze podle něj kvalifikovat jako znásilnění. Zbylým čtyřem stěžovatelkám soud nevyhověl, v jejich případě tak odložení platí.

vtk, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme