Dufek: Odmítám lži, že nechceme jednat
O půlnoci skončila čtvrteční celodenní stávka odborářů proti vládním reformám. Po celou dobu stály všechny vlaky v Česku. Dobrý výsledek měla podle předsedy Asociace samostatných odborů Bohumíra Dufka i stávka v Praze, kde se úplně zastavilo metro a ostatní městská hromadná doprava se výrazně omezila.
Celkově označil Dufek celodenní stávku v dopravě jako úspěšnou a hlavně jako vítězství odborářů na železnici.
„Absolutně odmítám teorii, kterou přednesl pan premiér a ministr financí Kalousek, protože na středečním jednání tripartity navrhl pan premiér jednání na čtvrtek na čtvrtou hodinu odpoledne. Já jsem to akceptoval, jsem připraven jednat kdykoliv. Odmítám ty lži, které se dnes šíří republikou, že nechceme jednat, a byl to právě zčásti vládní kabinet a podnikatelé, kteří nechtěli jednat o věcech, které byly předloženy na tomto mimořádné jednání tripartity,“ řekl Rádiu Česko Bohumír Dufek.
Čtvrteční celodenní stávka odborářů. Příspěvek Milady Richterové a rozhovor s předsedou Asociace samostatných odborů Bohumírem Dufkem.
Uvedl, že odbory jsou připraveny s vládou jednat kdykoliv.
„Problém je v tom, že vláda něco řekne médiím, řekne něco, řeknu, jakoby vějičku, ale pak to nesplní. Já bych dal jenom krásný příklad: podívejte se, kolikrát se změnily jenom parametry DPH, kolikrát se změnily názory na důchodovou reformu. Podívejte se pan ministr financí hovoří neustále,a to bylo od měsíce února, jakým způsobem připraví zákon o daních, vždyť tento zákon má 189 novel od roku 2000. Prostě něco jiného se v médiích říká a něco jiného je ve skutečnosti,“ upozornil předseda Asociace samostatných odborů.
Ve čtvrtek Dufek v ČT řekl, že by pondělní jednání tripartity mělo být veřejné, i za přítomnosti televizních kamer. Prý by to pomohlo k tomu, aby účastníci jednání lépe našli kompromis. Ministr financí Miroslav Kalousek si myslí opak.
„Řeknu zcela upřímně: Já si myslím, že to všichni odmítnou, ale já jsem toho názoru, že to je v současnosti jedna z cest, jak nechat naše občany rozsoudit skutečný spor, který tady je,“ dodal předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek.
Vláda proti stávce, opozice s ní souhlasila
Podle premiéra a předsedy ODS Petra Nečase celý průběh čtvrteční dopravní stávky odborů jednoznačně potvrdil, že se od počátku jednalo o politický akt:
„Jsem také přesvědčený, že stávka nesplnila očekávání odborářských bossů. Nepřinesla nic pozitivního pro tuto zemi. Přinesla jen miliardové škody a zvýšení politického napětí, protože na této stávce parazitovala i česká opozice. My jsme i nadále připraveni jednat s představiteli odborů o paramaterických krocích v rámci reforem. Ale vláda České republiky v žádném případě od reformního programu, který má vést k modernizaci této země, neodstoupí.“
Předseda nejsilnější opoziční strany ČSSD Bohuslav Sobotka stávku podporoval a ocenil jako jasně vyjádřený názor lidí, kteří se dopadu reforem obávají. Stejně jako odboráři tvrdí, že poražená je po včerejšku vláda, která celodenní protest jednoznačně vyprovokovala svým přezíravým chováním.
„Kdyby v naší zemi fungoval sociální dialog tak například jako v letech 1998 až 2006, tak by k obdobně rozsáhlému protestu určitě nedošlo. Já myslím, že je důležité si uvědomit, že protest odborů je zamířen proti reformám a že vlastně odboráři hájí zájmy většiny společnosti, která s podobou reforem, s tím, že jsou nespravedlivé, není spokojena,“ dodal pro Rádio Česko Sobotka.
Podobně hodnotí výsledek čtvrteční celodenní dopravní stávky v České republice v neprospěch vládního koaličního kabinetu i předseda opoziční KSČM Vojtěch Filip:
„Já myslím, že vítězem jsou v tuto chvíli ti, kteří organizují protest proti vládě, protože vládě klesla popularita pod 20 %, podle některých výzkumů dokonce pod 10 % a vláda, který si neuvědomí, že s 10procentní podporou nemůže vládnout celé zemi, je vláda směšná.“
Kalouskova provokace?
Za provokaci, kterou chtějí řešit na pondělním zasedání tripartity, označili odboroví předáci vystoupení ministra financí Miroslava Kalouska z TOP 09. Podle nich provokoval, když ve čtvrtek vyrazil s demonstranty diskutovat proti proudu pochodu, který právě míjel budovu ministerstva financí.
Kalousek ale tvrdí, že odboráře provokovat nechtěl. Stávku včetně škod, které kvůli ní vzniknou, označil ministr financí za zbytečné:
„Tohle není fotbalový ani ragbyový zápas, to je vážná věc. Já upřednostňuji sociální dialog, já upřednostňuji rozhovor. Já jsem, na rozdíl od odborářských bossů neodešel od jednacího stolu. Proto jsem teď pokládal za nezbytné vyjít na ulici, abych se zeptal těch, kteří protestovali, proti čemu vlastně protestují, protože od těch bossů jsem se to nedozvěděl.“
John: Stávka nemá vítěze
Předseda nejmenší vládní strany Radek John Rádiu Česko řekl, že vítězem ve sporu odborářů, protestujících proti vládním reformám, není nikdo. Také podle něj stávkou vznikly velké ekonomické škody, a proto jsou už kvůli tomu poražení všichni.
Předseda Věcí veřejných zároveň zdůraznil, že jeho strana s odbory jedná a bude i nadále:
„My s odbory v mnohém souhlasíme. Oni říkají: Nekrást, veřejné prostředky neplýtvat, ucpat ty černé díry ve zdravotnictví, než se tam budou dávat nějaké peníze. Čili to jsou styčné body a já si myslím, že to je opravdu o tom, říct si v reformě, co je nezbytné, protože na to stát nemá a co je nutné, aby lidé neměli pocit, že stát bezostyšně krade peníze a pak je chce po každém občanovi České republiky, což je nepřijatelné.“