Důvěryhodnost vlády a Sněmovny podle CVVM mírně stoupla. Klesla naopak u hlavy státu

Důvěryhodnost vlády a Sněmovny od jara mírně stoupla, nyní jim věří necelá čtvrtina občanů. V případě prezidenta a Senátu se výsledky mírně zhoršily. Hlava státu má nyní důvěru 53 procent lidí a horní parlamentní komora 30 procent veřejnosti. Vyplynulo to ze srpnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Nejvyšší důvěře lidí se těší starostové a obecní zastupitelstva. Vláda a Sněmovna vyšly z hodnocení opět nejhůře.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednání vlády ČR

Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) a Sněmovna vychází z hodnocení Centra pro výzkum veřejného mínění nejhůře (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

U všech zkoumaných institucí jsou ale posuny v hodnocení minimální. Důvěra v prezidenta i Senát se od jara snížila o dva procentní body, naopak dolní parlamentní komora si o dva body polepšila na 23 procent a vláda si připsala tři body na současných 24 procent.

„U vlády a Poslanecké sněmovny navzdory určitému zlepšení oproti podzimu 2023 zůstává důvěra na zřetelně horší úrovni, než byla v období od roku 2018 až do prvního pololetí roku 2023,“ uvedli autoři průzkumu.

Výsledky starostů, kterým lidé nejvíce důvěřují, se proti jarním měsícům zhoršily o bod na 67 procent a o dva body na 64 procent klesla důvěryhodnost obecních zastupitelstev.

4:13

Je odpovědností vlády nastartovat velké systémové reformy, které ušetří, zdůrazňuje sociolog Prokop

Číst článek

Krajským zastupitelstvům věří stejně jako na jaře 44 procent Čechů a 41 procent důvěřuje hejtmanům, proti jaru je to ale čtyři body méně.

Hodnocení politické situace se v porovnání s letošním jarem téměř nezměnilo. Počet lidí, kteří jsou s ní nespokojeni, se snížil o bod na 61 procent.

Třináct procent je se situací stejně jako na jaře spokojeno a 21 procent uvedlo, že není ani spokojeno, ani nespokojeno. Výsledky se ale změnily proti loňskému podzimu. V porovnání s ním nespokojených ubylo o osm bodů, a situace se tak vrátila do stavu zaznamenaného v období srpna a září 2023.

Hodnocení politické situace přesto zůstává výrazně horší, než bylo v letech 2014 až 2020 s výjimkou krátkodobého propadu z roku 2017 spojeného s tehdejší vládní krizí, doplnilo CVVM. Jeho průzkumu se v době od června do konce srpna zúčastnila tisícovka lidí starších patnácti let.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme