Evropská žalobkyně navrhla v motolské kauze vazbu pro pátého trestně stíhaného, oznámila policie
Evropská pověřená žalobkyně navrhla v kauze s veřejnými zakázkami ve Fakultní nemocnici v Motole vazbu pro pátého člověka ze 17 stíhaných lidí. Policie to ve středu uvedla na síti X. Obvodní soud pro Prahu 5 ve středu rozhoduje o návrzích na vazbu u čtyřech obviněných, dva z nich – bývalého ředitele motolské nemocnice Miloslava Ludvíka a šéfa České unie sportu (ČUS) Miroslava Janstu – do vazby poslal.
„Evropská pověřená žalobkyně EPPO (Úřad evropského veřejného žalobce) dnes podala návrh na vzetí do vazby páté zadržené osoby,“ uvedla bez dalších podrobností policie.
U Ludvíka ve středu soud shledal všechny tři vazební důvody – existuje u něj tedy důvodná obava, že bude pokračovat v trestné činnosti, ovlivňovat svědky nebo se skrývat před spravedlností. Janstu poslal do vazby kvůli obavám z pokračování v trestné činnosti a z ovlivňování svědků. Za oba obviněné podal jejich obhájce Josef Monsport stížnost.
Policie stíhá obviněné v případu motolské nemocnice kvůli úplatkářským trestným činům, dotačnímu podvodu, poškození finančních zájmů EU a praní špinavých peněz. V případě odsouzení hrozí hlavním podezřelým až dvanáctileté vězení. Podle dřívějších informací médií je mezi obviněnými také provozně-technický náměstek Ludvíka Pavel Budinský.
Policisté podle serveru Odkryto.cz prověřovali zejména zakázku na rekonstrukci takzvaného Modrého pavilonu v Motole, kterou prováděla firma Geosan. Podle médií zadrželi i jejího obchodního ředitele Ivana Havla. Zajímali se také o zakázku na onkologické centrum za víc než tři miliardy korun, které staví olomoucká společnosti Gemo. I její ředitel Miloslav Bouda by měl být mezi obviněnými.
Seznam Zprávy uvedly, že policie prověřuje také další firmy, které s Motolem měly smlouvy například na úklidové služby, malování, lakýrnické či topenářské práce.