V českých školách stále přibývá dětí uprchlíků z Ukrajiny. Překonávají jazykové i jiné bariéry

I tři roky po začátku ruské invaze na Ukrajinu přibývá v českých školách dětí uprchlíků. V tomto školním roce se jich tady vzdělává 53 tisíc, tedy o pět tisíc víc než v minulém. Ukazují to data ministerstva školství. Žáci, kteří přišli z Ukrajiny později, ještě bojují nejen s jazykovou bariérou. Jiné už jejich okolí a noví spolužáci přijali, sami si zvykli na nové prostředí a zvládli i nástrahy češtiny.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děti ve škole

V přístupu k začleňování ukrajinských žáků jsou podle Jana Heinricha z neziskové organizace META stále mezery (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

„Líbí se mi tady, protože mám tady hodně různých příležitostí. Moji spolužáci jsou taky v pohodě,“ říká osmnáctiletý Ukrajinec Andrej. V Praze chodí už tři roky na Smíchovskou střední průmyslovou školu a na jaře ho čeká maturita.

Přehrát

00:00 / 00:00

Odpovídající vzdělání, integrace a výuka jazyka, jmenuje Heinrich z neziskové organizace META, jakou podporu by měli ukrajinští žáci dostat

Právě na středních školách se oproti loňskému školnímu roku zvýšil počet ukrajinských žáků nejvíc, a to skoro o 48 procent. Na základních školách je jich víc o sedm procent. Do Česka i po třech letech stále přicházejí nové ukrajinské děti a ta mají nárok na úlevy při učení.

„Navíc mají podle takzvaného zákona Lex Ukrajina specificky upravenou výuku po dobu dvanácti měsíců od udělení dočasné ochrany, tedy první rok nemusí v jejich případě škola postupovat podle platného rámcově vzdělávacího programu, mají zvýšenou jazykovou podporu, úlevy u přijímacích zkoušek na střední školy a tak podobně,“ pokračuje Emanuel Vittek z ministerstva školství.

Jazykové bariéry

U ukrajinských žáků by se stále měla kromě jazykové bariéry zohledňovat i jejich situace jako u ostatních cizinců. Hodně problémů je podobných jako u českých dětí, například duševní zdraví nebo motivace.

STEM: Většina Čechů si přeje ukončení konfliktu na Ukrajině i za cenu ztraceného území

Číst článek

U ukrajinských dětí můžou být silnější kvůli traumatům, neznalosti jazyka nebo odloučení od rodiny a přátel, popisuje předseda Asociace ředitelů základních škol Luboš Zajíc.

„Jsou tady studenti, kteří přišli ne se začátkem konfliktu, ale v průběhu, takže stále ještě i pro ukrajinské studenty probíhá výuka českého jazyka a samozřejmě kromě těch jazykových bariér jsou tam ještě nějaké, byť ne velké, kulturní bariéry. Především jsou to věci spojené se stresem a s tím, co prodělali,“ říká Zajíc.

Začleňování do vzdělávání

Přestože je cílem ministerstva školství začleňovat Ukrajince do vzdělávacího systému a resort tvrdí, že se to daří, ne všichni studují na českých školách.

Někteří z těch starších pracují – třeba kvůli špatné ekonomické situaci, nebo proto, že si střední školu dodělávají dálkově na Ukrajině. Podle Jana Heinricha z neziskové organizace META, která pomáhá dětem cizinců ve vzdělávání, jsou tedy v přístupu k začleňování Ukrajinců stále ještě mezery.

Ukrajinští uprchlíci v Česku letos odvedli státu o 5,7 miliardy korun více, než dostali na podpoře

Číst článek

„Systém vzdělávání v České republice by jim měl zajistit možnost získat odpovídající vzdělávání v našem systému, aby se integrovali, aby se naučili jazyk, aby mohli fungovat ve společnosti přirozeněji a lépe začlenění,“ vysvětluje.

Jan Heinrich také dodal, že opravdovou jazykovou podporu, na kterou mají nárok, nedostává ve školách více než polovina ukrajinských žáků a studentů.

Skupina poslanců navíc nedávno prosadila do novely Lex Ukrajina možnost zvláštního termínu zápisu do základních škol – speciálně pro děti uprchlíků z Ukrajiny. Školy je tedy můžou pozvat k zápisu až po zápisu českých dětí. Ministerstvo školství ale s tímto postupem nesouhlasí.

Tereza Hübscherová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme