Gross má sedm variant nové vlády, jednat chce se všemi stranami

Premiér a úřadující předseda ČSSD Stanislav Gross má za to, že v současné situaci není možné pokračovat v koalici s lidovci. Ráno to oznámil prezidentovi Václavu Klausovi a vyzval ho, aby se do řešení vládní krize zapojil i on. K tomu se zatím Klaus nevyjádřil. Nejdřív se chce ještě sejít s předsedou lidovců Miroslavem Kalouskem. Podle některých spekulací premiér zvažuje jako jednu z možností i dohodu s ODS.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus, Stanislav Gross

Václav Klaus, Stanislav Gross | Foto: Stanislav Zbyněk

Premiér Gross informoval prezidenta o včerejším jednání koaličních stran a současně předložil několik variant řešení stávající situace. Po schůzce na Pražském hradě předseda vlády novinářům řekl, že o krizi se musí dál jednat. Varianty ale neupřesnil.

Do řešení vládní krize chce Gross zapojit i prezidenta. Řešení podle něj musejí hledat všichni, kdo mohou něco konkrétního dojednat, tedy nejen lídři koaličních stran, ale také prezident republiky. Mluvčí Hradu Petr Hájek uvedl, že prezident bude pokračovat v konzultacích a vyjádří se později.

Gross naznačil, že v současné situaci nelze pokračovat v koalici s lidovci. "V tuto chvíli je jasné, že není možné zachovat současnou situaci a říci, že se nic neodehrálo. Jinými slovy, při zachování postoje KDU-ČSL si nemyslím, že je možné pokračovat ve stávajícím půdorysu řešení," uvedl Gross.

Podle předsedy poslanců ČSSD Michala Krause má Gross v záloze sedm variant řešení, pokud z koalice odejdou lidovci. Zabývat se jimi má ústřední výkonný výbor strany příští týden. "Budeme ve sněmovně jednat se všemi politickými stranami," oznámil Kraus po jednání poslaneckého klubu ČSSD.

Po středečním krachu jednání koalice prezident Klaus sdělil, že chce dnes vyslechnout Grosse i předsedu KDU-ČSL Miroslava Kalouska. S šéfem lidovců se prezident setká ve 14:00. Kalousek nechtěl před jednáním situaci příliš komentovat. "Myslím, že koalice má stále smysl. My jsme nabídli významný ústupek a mrzí nás, že ho sociální demokracie nepřijala," řekl.

Lidovci přišli na včerejší schůzku s návrhem oddechového času, aby si sociální demokraté své problémy mohli vyřešit sami, a to do březnového sjezdu ČSSD. Sociální demokraté takové podmínky označili za nemístné vměšování do vnitřních věcí své strany a stupňování požadavků.

Takzvaná Postní dohoda předpokládala, že lidovci už nebudou požadovat rezignaci premiéra, mimo jiné za podmínky, že Grossova manželka Šárka úplně skončí s podnikáním a premiér veřejně vysvětlí některé své sporné výroky související s financováním jeho bytu či podnikatelskými aktivitami jeho ženy.

Gross po schůzce prohlásil, že lidovci jen hledají záminky k rozbití koalice, a očekává demisi tří ministrů za KDU-ČSL. Zatím ale prezidentovi nenavrhne jejich odvolání. Kalousek oznámil, že lidovci koaliční kabinet dobrovolně neopustí a že nejvhodnějším řešením, jak zachránit důvěryhodnost vlády, zůstává demise premiéra.

Premiér již dříve oznámil, že je připraven vládnout i bez lidovců a pro svůj menšinový kabinet hledat podporu napříč sněmovnou. Neplánuje v takovém případě ani znovu požádat sněmovnu o vyslovení důvěry. Unionisté dali najevo, že nebudou ve vládě odkázané na podporu komunistů.

Podle některých spekulací může současná koaliční krize vyústit i v překvapivé řešení. Nejsilnější opoziční strana ODS by prý mohla tiše tolerovat Grossovu vládu, pokud sociální demokraté podpoří zavedení většinového systému voleb do Poslanecké sněmovny. Předseda ODS Mirek Topolánek řekl, že o ničem podobném neví a odmítá se k tomu vyjadřovat.

Předseda poslanců ODS Vlastimil Tlustý Radiožurnálu řekl, že nejsilnější opoziční strana je připravena v případě, že by koaliční krize vyzněla do ztracena, vyvolat hlasování o důvěře. V tuto chvíli totiž podle něj není jasné, zda koaliční roztržka směřuje k rozpadu koaličního svazku, nebo naopak ke smíru.

"Sama vláda a sama vládní koalice musí ověřit existenci stojedničkové vládní koalice hlasováním v Poslanecké sněmovně o důvěře. Jinými slovy myslíme si, že je to sama vláda a vládní koalice, kdo by takové hlasování měl iniciovat," prohlásil Tlustý.

Pro svrhnutí vlády je zapotřebí, aby 101 poslanců vyslovilo kabinetu nedůvěru. ODS má ale ve sněmovně jen 57 zákonodárců. pro získání důvěry stačí, aby se pro vládu vyslovila jen nadpoloviční většina přítomných poslanců.

Blanka Černá, Martin Hromádka, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme