Hadí lázně zůstanou během prověřování případu pod památkovou ochranou, rozhodl Zaorálek

Hadí lázně v Teplicích budou po dobu přezkoumávání případu chráněny jako kulturní památka, rozhodl ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD. Serveru iROZHLAS.cz to řekl Jan Chmelíček z tiskového oddělení resortu. Exministr Antonín Staněk z ČSSD zrušil poslední den ve funkci památkovou ochranu této lázeňské budovy. Současný šéf resortu Zaorálek ale v pondělí nařídil toto rozhodnutí prověřit.

Praha/Teplice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr kultury Lubomír Zaorálek

Ministr kultury Lubomír Zaorálek | Zdroj: Úřad vlády ČR

„Usnesení o zahájení přezkumného řízení bude z rozhodnutí ministra obsahovat pozastavení vykonatelnosti rozhodnutí o zrušení památkové ochrany tak, aby byl objekt po dobu přezkumného řízení chráněn jako kulturní památka, kterou byl až do dne nabytí právní moci předmětného rozhodnutí,“ uvedl pro iROZHLAS.cz Jan Chmelíček, vedoucí tiskového oddělení ministerstva kultury.

Varianty, jak může přezkumné řízení dopadnout, jsou pak podle něj dvě. „Výsledkem přezkumného řízení může být, pravděpodobně po uplynutí několika týdnů, změna předmětného rozhodnutí nebo zastavení přezkumného řízení,“ vyjmenoval.

Zaorálek řeší poslední Staňkovo rozhodnutí. Nařídil přezkoumat případ Hadích lázní

Číst článek

Upřesnil také, jak bude prověřování rozhodování o Hadích lázních vypadat. „Jednotlivé procesní kroky budou posuzovat zvláštní senáty rozkladové komise jako poradní orgány ministra, rozhodnutí vždy vydává ministr kultury,“ doplnil Chmelíček.

Přezkoumání případu Hadích lázní v Teplicích nařídil ministr kultury Lubomír Zaorálek v pondělí. „Seznámil jsem se s materiálem rozkladové komise i s názory, které mi k tomu dali náměstci. A rozhodl jsem se, že k té věci otevřu přezkumné řízení,“ prohlásil ministr.

A zároveň odmítl komentovat výsledek řízení. „Nic nepředjímám, záleží, jak to celé proběhne. Výsledek sdělím, až to celé proběhne,“ dodal.

Proti Staňkovu rozhodnutí je také možné podat žalobu k ochraně veřejného zájmu. Může to udělat ombudsmanka Anna Šabatová. „Obdrželi jsme podnět k podání žaloby. Paní ombudsmanka se věcí bude zabývat v nejbližších týdnech,“ řekl pro iROZHLAS.cz šéf sekretariátu David Slováček.

Stejnou možnost má také Nejvyšší státní zastupitelství, které podle mluvčího Petra Malého už také k celé věci obdrželo podnět. „Seznamujeme se s ním a vyžádáme si příslušné podklady,“ uvedl pro server iROZHLAS.cz.

Staňkovo rozhodnutí

Chátrající klasicistní budovu zbavil exministr kultury Antonín Staněk památkové ochrany poslední den v čele resortu. Odblokoval tak podle svých slov letitý pat, během kterého objekt stále více chátral.

„Dospěl jsem k závěru, že památkově hodnotné prvky exteriéru objektu a jeho tvar, objem a výška jsou již dostatečně chráněny ochranným režimem městské památkové zóny,“ napsal ve svém rozhodnutí Staněk, který tak zvrátil původní zamítavé stanovisko ministerských úředníků.

Času k nastudování materiálů jsme měli dost, brání rozhodnutí o Hadích lázních šéf rozkladové komise

Číst článek

„Přišlo mi lepší a logické dát Hadím lázním naději na další využití pro 200 postižených dětí než je dále nechat nesmyslně chátrat,“ uvedl pak Staněk na twitteru.

Svým rozhodnutím ale podle serveru Neovlivní.cz vyšel vstříc majiteli Hadích lázní a developerovi Jaroslavu Třešňákovi, který patřil mezi největší sponzory loňské prezidentské kampaně Miloše Zemana. Prezident se pak Staňka v posledních měsících na postu ministra kultury zastával.

Podle ředitele ústeckého Národního památkového ústavu Petra Hrubého je Staňkův přístup zcela nepřípustný.

„V podstatě se jedná o rozhodnutí, které umožňovala docentu Staňkovi jeho funkce, nikoli odborné podklady, které by měly hrát tu nejdůležitější roli. V případě vrcholného orgánu, který má mimo jiné i dohlížet na ochranu kulturního dědictví, se jedná o postoj, který je zcela mimo racionální uvažování,“ komentoval rozhodnutí.

Chátrající Hadí lázně

Zdevastované Hadí lázně v Teplicích neslouží svému účelu již od přelomu tisíciletí, do Třešňákových rukou přešly v roce 2006. Spor o ně se pak táhne už téměř deset let. Památkáři dosud odmítali vydat souhlas k návrhům na rekonstrukci chátrající klasicistní budovy.

Památkáři k Hadím lázním: Kulturní památku nelze zbourat, nemovitost v památkové zóně ano

Číst článek

Do lázní chtěl Třešňák podle informací z letošního února investovat až 200 milionů korun. Sloužit měly jako lázeňská léčebna až pro dvě stě dětí s pohybovými poruchami.

Památkářům se ale nelíbily technologické zásahy do tehdy památkově chráněné budovy. Třešňák pak chtěl dokonce v létě lázně prodat, nabídl je k odkupu městu.

Podobná situace nastala u secesních Městských lázní v Teplicích, které Třešňák jako kulturní památku koupil v roce 2007. Na jeho návrh ministerstvo kultury status odebralo a Třešňák je na základě posudku statika nechal zbourat.

Strženy byly i dva činžovní domy z 19. století uprostřed teplické památkové zóny, na jejichž místě jsou nyní obchodní domy.

Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme