Hamáček chce po inspekci, aby prověřila policejní ochranu pro radní České televize Lipovskou

Policejní ochrana radní České televize Hany Lipovské, se kterou přišla na jednání rady, budí již týden řadu otázek. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v úterý uvedl, že požádá Generální inspekci bezpečnostních sborů, aby postup pražské policie prověřila.

Praha (Aktualizováno: 10:07 13. 4. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radní ČT Hana Lipovská

Radní ČT Hana Lipovská | Foto: Petr Topič/MAFRA | Zdroj: Profimedia

„Jsem přesvědčen, že šetření ukáže, že policie nijak nepochybila,“ dodal ke svému prohlášení na twitteru ministr vnitra Jan Hamáček.

Vysvětlete možný střet zájmů, vyzvala rada šéfa České televize. Radní přišla s policejní ochrankou

Číst článek

Radní České televize Hana Lipovská přišla minulou středu na jednání rady do budovy televize v doprovodu dvou policistů v civilu, aniž by vysvětlila důvod, proč ji doprovázejí. „Někteří z nás se v posledních dnech potýkají s výraznými výhrůžkami,“ sdělila svým kolegům.

Z policejního sdělení na twitteru později vyplynulo, že neuniformovaná dvojice působí jako ochranka: „Policie ČR v budově České televize neprovádí úkony trestního řízení ani šetření jakkoli související s činností České televize. Policisté zde plní úkoly dle zákona, které souvisí s potenciálním ohrožením života a zdraví konkrétní fyzické osoby.“

Hamáček doplnil, že důvodem je pouze krátkodobá ochrana.

Lipovská podle svých slov dostala policejní ochranu kvůli „zajištění výkonu funkce člena rady“. „Vzhledem k závažnosti informací, které jsem se chystala na radě přednést, reálně hrozilo, že se nemusím bezpečně dostat na jednání. Případně že poté, co sdělím příslušné informace, tak může být problém s mým odchodem z České televize a s návratem domů,“ uvedla o několik dní později v rozhovoru pro Reflex.

Hamáček prodělal lehký kolaps, lékařskou pomoc ale nepotřeboval. Zrušil svůj úterní program

Číst článek

Zástupce šéfredaktora zpravodajství ČT František Lutonský přítomnost policie v České televizi kritizoval: „Při institutu krátkodobé ochrany je fyzická přítomnost policistů spíše výjimkou, a rozhodně ne na místech, která jsou střežena tak jako ČT.“

Česká televize podle ředitele pro komunikaci Víta Koláře neměla informaci o tom, že by radní hrozilo nějaké nebezpečí. Policie podle něj vedení televize ani nevarovala, že bude Lipovskou doprovázet, uvedl pro Deník N.

Stálá komise Senátu pro sdělovací prostředky již dříve v tiskové zprávě vyzvala Hamáčka k prošetření věci. „Zejména požadujeme vysvětlení, zda přidělení členové ochranné služby Policie České republiky mají automatické oprávnění ke vstupu do budov České televize a proč o jejich vstupu nebyl informován management České televize,“ uvedla komise.

Údajné střety zájmů šéfa ČT

Hana Lipovská se podle některých kritiků navíc mohla na jednání připojit prostřednictvím videokonference tak, jak to kvůli přetrvávající epidemii koronaviru v Česku dělá několik jejích kolegů.

Na středečním jednání Rady ČT prezentovala informace k údajnému střetu zájmů generálního ředitele České televize Petra Dvořáka.

Ten je akcionářem největší české počítačové školicí firmy Gopas, jejímž spolumajitelem je menšinový akcionář PPF Ladislav Bartoníček. U firmy Gopas si pak podle Lipovské objednávala Česká televize školení.

Usnesení, že je Dvořák ve střetu zájmů, v Radě ČT neprošlo. Ředitel stojí v čele správní rady galerie

Číst článek

Dvořák podle ní svým angažmá v počítačové škole porušuje zákon o České televizi i kodex České televize. Upozornila také na to, že Bartoníček řídí investiční skupinu PPF, která je vlastníkem komerční televize Nova nebo O2 TV, což jsou konkurenti České televize.

„Obvinění radní Lipovské považuji za manipulativní, a do velké míry zmatené,“ odmítl Dvořák v prohlášení.

Na webu pak zveřejnil obsáhlejší vysvětlení, včetně otázek a odpovědí spojených s vlastnictvím podílu ve firmě Gopas. Rada České televize následně Dvořáka vyzvala, aby možný střet zájmů vysvětlil.

Již na předchozím zasedání rada řešila jiné ředitelovo angažmá, a to v čele správní rady fotografické výstavní síně Leica Gallery. Nakonec pověřila dozorčí komisi, aby Dvořákův možný střet zájmů prověřila.

Kdo je Hana Lipovská?

Ekonomku Lipovskou zvolila sněmovna do Rady ČT loni v květnu. Její kandidatura budila kontroverze, nominovala ji Česká biskupská konference. Zhruba čtvrtina senátorů a vedení České křesťanské akademie české biskupy vyzvaly, aby návrh stáhli v souvislosti s tím, že Lipovská veřejně zpochybnila smysl existence veřejnoprávních médií.

Třicetiletá Lipovská je spolupracovnicí Jany Bobošíkové. Přednáší na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity v Brně, dříve učila na brněnském Gymnáziu Matyáše Lercha. V minulosti také pracovala pro ČT (jako autorka soutěžních otázek pořadu AZ-kvíz), pro Český statistický úřad nebo zpracovávala data pro ministerstvo školství.

V letech 2015 až 2019 jako analytička spolupracovala s Institutem Václava Klause. Lipovská působí v několika odborných společnostech a je autorkou či spoluautorkou několika odborných i popularizačních článků. Za svoji činnost získala některá ocenění, například Cenu profesora Františka Vencovského pro mladé ekonomy do 35 let (2015).

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme