Za podporu odboje zaplatili životem. Vysočanské ulice ponesou jména rodin, které pomáhaly výsadkářům

V neděli si připomínáme 76 let od útoku na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Nedaleko stanice metra Kolbenova v pražských Vysočanech ale už ve čtvrtek byly slavnostně pojmenovány ulice Moravcových a Strnadových. Ponesou jména dvou rodin, které za protektorátu pomáhaly odbojářům a zaplatily za to svými životy.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slavnostním pojmenování ulice Moravcových

Slavnostním pojmenování ulice Moravcových | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

Ulice by měly být základem nové vysočanské zástavby pojmenované po statečných a často málo známých rodinách, které nacisté za podporu československých výsadkářů před i po útoku na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha nelítostně potrestali.

Klasické červené tabule s názvy ulic doplnily ještě modré informační tabule, které lidem přiblíží osudy obou rodin.

Moravcovi ve svém žižkovském bytě v Biskupcově ulici poskytovali azyl parašutistům, kteří před 76 lety provedli útok na Heydricha. Marie Moravcová si stihla při zatýkání gestapem vzít ampulku jedu, jejího manžela i syna Vlastimila nacisté při výsleších krutě mučili a poté popravili v koncentračním táboře Mathausen.

Tam zahynuli i manželé Marie a Bohuslav Strnadovi, další z řady nezištných podporovatelů operace Anthropoid.

Útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha je považován za jednu z nejvýznamnějších akcí českého odboje. Provedli ho parašutisté Jan Kubiš a Jozef Gabčík 27. května 1942, Heydrich zraněním podlehl 4. června.

Od nenápadného sadu až po osudnou zatáčku. Vydejte se po stopách Kubiše a Gabčíka

Číst článek

Po útoku nastal v protektorátu teror a masové popravy, jejichž vrcholem bylo v červnu 1942 vyhlazení Lidic a Ležáků.

Parašutisté z výsadku Anthropoid se přes tři týdny skrývali, nakonec je v kryptě chrámu svatého Cyrila a Metoděje Němci vypátrali na základě zrady jednoho z nich, Karla Čurdy.

Následný boj 18. června 1942 nepřežil ani jeden z parašutistů. V kryptě padli Gabčík, Kubiš, Josef Valčík, Adolf Opálka, Josef Bublík, Jan Hrubý a Jaroslav Švarc.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme