Za podporu odboje zaplatili životem. Vysočanské ulice ponesou jména rodin, které pomáhaly výsadkářům
V neděli si připomínáme 76 let od útoku na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Nedaleko stanice metra Kolbenova v pražských Vysočanech ale už ve čtvrtek byly slavnostně pojmenovány ulice Moravcových a Strnadových. Ponesou jména dvou rodin, které za protektorátu pomáhaly odbojářům a zaplatily za to svými životy.
Ulice by měly být základem nové vysočanské zástavby pojmenované po statečných a často málo známých rodinách, které nacisté za podporu československých výsadkářů před i po útoku na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha nelítostně potrestali.
Klasické červené tabule s názvy ulic doplnily ještě modré informační tabule, které lidem přiblíží osudy obou rodin.
Moravcovi ve svém žižkovském bytě v Biskupcově ulici poskytovali azyl parašutistům, kteří před 76 lety provedli útok na Heydricha. Marie Moravcová si stihla při zatýkání gestapem vzít ampulku jedu, jejího manžela i syna Vlastimila nacisté při výsleších krutě mučili a poté popravili v koncentračním táboře Mathausen.
Tam zahynuli i manželé Marie a Bohuslav Strnadovi, další z řady nezištných podporovatelů operace Anthropoid.
Útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha je považován za jednu z nejvýznamnějších akcí českého odboje. Provedli ho parašutisté Jan Kubiš a Jozef Gabčík 27. května 1942, Heydrich zraněním podlehl 4. června.
Od nenápadného sadu až po osudnou zatáčku. Vydejte se po stopách Kubiše a Gabčíka
Číst článek
Po útoku nastal v protektorátu teror a masové popravy, jejichž vrcholem bylo v červnu 1942 vyhlazení Lidic a Ležáků.
Parašutisté z výsadku Anthropoid se přes tři týdny skrývali, nakonec je v kryptě chrámu svatého Cyrila a Metoděje Němci vypátrali na základě zrady jednoho z nich, Karla Čurdy.
Následný boj 18. června 1942 nepřežil ani jeden z parašutistů. V kryptě padli Gabčík, Kubiš, Josef Valčík, Adolf Opálka, Josef Bublík, Jan Hrubý a Jaroslav Švarc.