Hlavním tématem kongresu ODS jsou volby 2012, říká Němcová
Nejsilnější vládní strana - ODS dnešek využije k tomu, aby si vyříkala některé názorové rozpory. Na výstavišti v Praze Letňanech se scházejí delegáti celostátního kongresu občanských demokratů. Kromě hodnocení svého působení ve vládě by také měli prodloužit mandát svému současnému vedení v čele s předsedou Petrem Nečasem.
Situace uvnitř strany, příprava krajských voleb nebo úprava stanov. To a další body programu už začali řešit delegáti nevolebního kongresu ODS. Debata se bude týkat i kvality současného vedení občanských demokratů.
Atmosféra uvnitř strany, ve které se víc než šest stovek delegátů schází, je podle předsedkyně poslanecké sněmovny a první místopředsedkyně ODS Miroslavy Němcové mobilizační. „Víme, že hlavním cílem, který před námi je, je rok 2012 a dvoje volby, které přinese. Tohle bude dominantním tématem našeho dnešního jednání.“
Řadoví místopředsedové budou čelit kritice z regionů. Připojí se k ní, jak Radiožurnálu potvrdil předseda tamní regionální organizace Jan Kubata, i občanští demokraté z Ústeckého kraje:
„Výhrady opravdu mít budu a to je jedna z věcí, o které dnes na kongresu budu mluvit. Domnívám se, že místopředsedové jsou od toho, aby nejenom kryli předsedovy strany záda, ale aby mu i pomáhali. Mám pocit, že v určitých případech se to neděje.“
„Očekávám, že během prodloužené funkční doby, kterou předpokládám všichni místopředsedové dostanou, se to výrazně zlepší. Je si to ale potřeba dnes říct,“ dodává Kubata.
Prodloužení mandátu vedení
Jedním z hlavním bodů dnešního jednání ODS bude i prodloužení mandátu současnému vedení strany. Právě proti prodloužení mandátu se ale postavila část středočeských občanských demokratů. „Je na rozhodnutí kongresu, aby zvážil, co je pro nás ze strategických důvodů pro rok 2012 výhodnější,“ míní Němcová. Podle ní má Petr Nečas uvnitř strany velmi silnou pozici.
Kongres se odehrává v době, kdy se občanští demokraté stále vzpamatovávají z toho, že v posledních sněmovních volbách strana ztratila 15% hlasů oproti roku 2006 a po podzimních komunálních volbách její lidé museli opustit řadu zajímavých míst na radnicích.
Ani budoucnost pro nejsilnější pravicovou stranu v Česku nevypadá růžově. Za rok se konají volby a ODS za ČSSD v preferencích výrazně zaostává. To, že ODS nezažívá nejlepší období, potvrzují všeobecně známé dluhy strany. I proto je letošní kongres pouze jednodenní a nekoná se v hotelu Clarion jako vloni, ale na výstavišti v pražských Letňanech.
Předseda pražské ODS Boris Šťastný se včera opřel do TOP 09, která se podle něj snaží nahlodávat stranickou soudržnost ODS. Podle Němcové jsou přestřelky uvnitř koalice zjevné:
„Kdybych měla demonstrovat příklady, které mně velmi vadily v poslední době, tak by to bylo to, že ministr financí Miroslav Kalousek velmi neloajálně vystupoval ke svému premiérovi a také k některým členům ODS. To nás určitě nenechává v klidu. Takhle si koaliční spolupráci do budoucna lze představit jen těžko.“
Ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek odmítá, že by se svými výroky na adresu některých občanských demokratů snažil nabourávat vládní soudržnost. Spiknutí Topolánek, Kalousek, Tluchoř označil za paranoiu:
„Docela mě mrzí, že takovéhle věty zaznívají. Pravděpodobně si ODS velmi těžce hledá stabilitu bez nepřítele, tak si ho musí vymyslet, i když není. Nemám nejmenší zájem ingerovat do vnitrostranických záležitostí jakékoli strany.“
Na toto prohlášení navázal bývalý předseda ODS Mirek Topolánek. Ten své spolustraníky vyzval hlavně k tomu, aby byli jednotní a nehledali stále nepřítele uvnitř ODS.